18.GELENEKSEL ARGUVAN TÜRKÜLERİ SES YARIŞMAMIZI YAPTIK

Vakfımızın Arguvan türkülerimizin yaşatılması adına,ve bu yıl da Aşık Bektaş Kaymaz anısına düzenlediği 18. Geleneksel Arguvan Türküleri Ses yarışmasını 22 Nisan 2018 Pazar günü Yeditepe Üniversitesi İnan Kıraç Konferans Salonunda dostlarımızın katılımı ile başarılı bir şekilde gerçekleştirdik.
Yarışmamız saat 13.35’ de sunucumuz,  Funda Salman ’ın Aşık Bektaş Kaymaz’dan
Şu dünyanın sefasına aldanma,
Kara Toprak gibi dostum var benim,
Fani saltanata asla güvenme,
Kara toprak gibi dostum var benim.
 
Onsekizbin alem binmiş boynuna
Dövülür devrilir gelmen aynına,
Herkesi de sever alır koynuna,
Kara toprak gibi dostum var benim.
 
Aşık Bektaş bir gün dünyadan farır,
Teni türap olur kefeni çürür,
Giden misafire bir oda verir,
Kara toprak gibi dostum var benim.
dizeleri ile  açılış konuşmasıyla başladı. Katılımcılara teşekkür ettikten sonra orkestramızı takdim etti.
 
Serkan YILDIZ      (BAS BAĞLAMA)
Rıza TOKMAK       (BAĞLAMA-CURA)
Savaş GÖVTEPE    (BAĞLAMA)
Sezgin YAMAN      (DİVAN BAĞLAMA)
Göktuğ ÇELİK       (KEMANÇE)
Murat TORAMAN   (KAVAL)
Ersin KİLLİK        (RİTM)
Cem KİLLİK         (MEY-ZURNA)
 
Devamında Jüri Üyelerini takdim etti;
 
Jüri Başkanı – Belkıs AKKALE
Jüri Üyesi-Prof.Dr. Armağan Çoşkun ELÇİ
Jüri Üyesi-Dr. Öğr.Üyesi Müslüm AKDEMİR
Jüri Üyesi-Tuncay TOKCAN
Jüri Üyesi-Kazım TATAR
Jüri Üyesi-Fatoş ÇAL
Jüri Üyesi-Serdar KEMAL
Jüri üyeleri yerini aldıktan sonra , bu yıl adına düzenlediğimiz Aşık Bektaş Kaymaz ‘ı kısa hayat hikayesini sinevizyon eşliğinde saygıyla andık.
Devamında sunucumuz Funda Salman, Vakıf Başkanımız Hasan Aydın’ı konuşma yapmak üzere sahneye davet etti. Hasan Aydın konuşmasında ‘ Kadının şiddet gördüğü zamanlarda biz türkülerle sevdalımıza seslenmişiz.Ömür boyunca yüreğimize gömmüşüz sevdamızı ama şiddet uygulamamışız.dedi.Albüm ARGUVAN 1 den ve albümün hazırlık sürecinden bahsetti ve albümün hazırlanmasında katkı sunanlara,seslendiren yarışma birincilerine teşekkür etti.tüm konuklara ve 44 kadın sponsora teşekkür ederek konuşmasını bitirdi.’
Vakıf başkanımızın konuşmasından sonra  Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş’ı  konuşma yapması için sunucumuz sahneye davet etti. Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş konuşmasında genel olarak Arguvan da yapılan çalışmalardan özellikle hazırlıkları tamamlanan KÜLTÜR EVİ nden bahsetti.Ozanlar sokağı projesi ile aşıkları orda anacaklarını ve Aşık Bektaş Kaymaz’ında bu ozanlardan biri olduğunu söyledi.Kültür evi kompleksini tamamladıklarını ve açılışı Türkiye’ nin heryerinden gelecek doktarlar buluşması ile yapacaklarını söyledi.
 
Sanat Yönetmeni ve Orkestra Şefi Mehmet Sarıaltun sahneye davet edildikten sonra orkestranın Arguvan türkülerinden oluşturduğu enstrümantal dinleti beğeni ile izlendi.
Sırası ile ; Ahmet Turan Fırat, Ali Özdemir, Mehmet Salman, Sedat Gürz, Turgut Vardi, Taner Aydın, Meral Yalçın, Gülistan Aydın, Gülten Benek, Gülbahar Akkuyu sahne aldılar.
Yarışmacılar türkülerini okurken salonda bulunan kalabalık pür dikkat ve büyük bir haz ile onları dinledi. Finalistlerden sonra Aşık Bektaş Kaymaz’ ın torunu Tuğba Kaymaz bir uzun hava ve yine Aşık Bektaş Kaymaz’ a ait Aşağıdan Gelir Omuz Omuza türküsünü seslendirdi. Jüri değerlendirmesi için 15 dakika ara verildi.
Aradan sonra Kürtçe dinleti için Cihan Çelik sahneye davet edildi ve izleyenlere türkülerini seslendirdi. Dinletiden sonra Cihan Çelik’ in Plaketi Arda Müzik Baki Gövtepe adına Azmi Tulunay tarafından verildi.
Jüri değerlendirmesini bitirdikten sonra yerini aldı ve herkesin merakla beklediği sonuçlara sıra geldi. Hem yarışma esnasında hem de sonuçların açıklanacağı sırada sahne arkasında yarışmacıların heyecanı görülmeye değerdi.
Sonuçlar açıklanmadan önce Aşık Bektaş Kaymaz’ ın torunu Selçuk Kaymaz konuşmasına Dedeleri Aşık Bektaş Kaymaz anısına düzenlenen bu yarışmadan dolayı Arguvan Vakfı ve yönetim kuruluna,katılan tüm konuklara,jüri üyelerine,yarışmacılara ve 44 kadın sponsora teşekkür ederek başladı.Aşıkların toplumun tercümanı olduklarını ve aşıklardan gelen kültür ve geleneği uzaklarda yaşatmaya çalışan Arguvan Vakfına teşekkür ederek bu tür kurumların her zaman desteklenmesi gerektiğini söyledi.Aramızda olmayan tüm ozanları saygıyla anıp Aşık Bektaş Kaymaza ait şu dizeleri paylaştı.
Sabahtan uğradım gül yüzlü yâre
Oyar cemalini dönmedi geçti.
Bir bade doldurdum al nuş et dedim
Bilmem niye küsmüş almadı geçti
Birlik dayanışma sahiplenme duygusu ile etkinlik ruhuna katkı sağlayan herkese teşekkürlerini sundu ve konuşmasını bitirdi.
Kaymaz ailesinden İhsan Kaymaz, Hüseyin Kaymaz ve Şenol Emir vakfa hediyeleri için sahneye davet edildi. Kaymaz ailesi tarafından vakfa iki adet plaket ve bir bağlama hediye edildi. Hediyeler Vakıf Başkanı Hasan Aydın tarafından alındı.
Yarışmacılara katılım belgelerini Avcılar Belediye Başkan Yardımcısı Zeynel Suna,
Juri Üyelerinin plaketlerini Yön Radyo Yönetim Kurulu Üyesi Özhan Emiroğlu,
Sanat Yönetmeni Mehmet Sarıaltun’ nun çiçeği ve sunucumuz Funda Salman’ ın çiçeği Vakıf Başkanı Hasan Aydın tarafından verildi.
3. olan yarışmacımız Gülbahar Akkuyu ’un ödülü Vakıf Başkanı Hasan Aydın tarafından,
2.olan yarışmacımız Sedat Gürz ’ün ödülü Ataşaher Belediye Başkan Yardımcısı Sadık Semih Kayhan tarafından,
1. olan yarışmacımız Gülten Benek ’in ödülü Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş tarafından takdim edildi.
Tüm dernek başkanlarımız ve yönetim kurulu üyeleri sahneye davet edildi ve yarışmaya katkılarından dolayı teşekkür edildi.
Arda Müzik Baki Gövtepe tarafından hazırlanan “Albüm Arguvan 1” albümünde okuyan birinciler sahneye davet edildi. Vakıf Başkanı tarafından kendilerine albüm hediye edildi.
18. Arguvan Türküleri Ses yarışmamızın başarılı bir şekilde sonuçlanmasına destek olan Aşık Bektaş Kaymaz aile bireylerine, katkı sunan 44 kadın sponsora ,Sanatçı Cihan Çelik’e , Ataşehir Belediyesi’ ne, BirGün Gazetesine, Kayhan Matbaacılık’ a , Yön Radyo’ ya, Arda Müzik’ e, Cem Radyo’ ya ,Yıldız TV’ ye,  Köy Dernek Başkanlarımıza ve Yönetim Kurulu Üyelerine ,  Kamu Kurumu yöneticilerine, Siyasi Parti yöneticilerine, Meslek Örgütü yöneticilerine, Sivil Toplum Örgütü Yöneticilerine, Sunucu Funda Salman’ a Heykeltraş Hüseyin Suna’ ya , Arguvanlılara ve Arguvan Dostlarına, çekimlerimizi yapan KanalD Kameramanı İsmail Özmeral’ e   , yarışmayı tamamlayana kadar  emeği geçen tüm dostlarımıza ,Vakıf yönetimine , Arguvan Vakfı İstanbul bursiyerlerine, Salon girişinde kayısı ikramını hazırlayan Kaymaz Ailesi’ ne, Jüri, finalistler ve diğer konuklarımıza ikramları hazırlayan Mayam Ev Yemekleri Firmasına, teşekkür ediyor kültürümüze yaptıkları katkıdan dolayı tüm yarışmacılarımıza sanat hayatlarında başarılar diliyoruz.
Mesajı ile katılan
İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi’ ye,
Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ a,
Arguvan Belediye Başkan Yardımcısı Kanber Yıldırım’ a,
Arguvan’lı şair yazar Ali Rıza Uğurlu’ ya,
PSAKD Kadıköy Şube Başkanı İsmail Ay’ a,
Aramızda bulunan
Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş’a
Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Sadık Semih Kayhan’a
Avcılar Belediye Başkan Yardımcısı Zeynel Suna’ya
Yön Radyo Yönetim Kurulu Üyesi Özhan Emiroğlu’na
Maltepe Belediyesi Tıp Merkezi Hastane Müdürü Vahap Dinçer’ e,
ÖDP Ataşehir İlçe Başkanı Esen Karaküçük’ e,
Ataşehir Belediyesi Meclis Üyesi Ezgi Kalender’ e,
Anadolu Yakası Malatyalılar Derneği Başkanı Fuat Çatal ve Yönetim Kuruluna,
Sanatçı Ekberi Gülbaş’a, Hasan Durak’ a, tüm değerli dostlarımıza teşekkür ederiz.

Previous T E Ş E K K Ü R L E R

Vakıf Merkezi

Bilgilendirme

Bu site aracılığı ile toplanan tüm bilgiler KVKK kanunu ve ilişkili mevzuatlara uygun şekilde depolanmakta ve işlenmektedir. Bilgilendirme metnini incelemek için lütfen aşağıda yer alan butonu tıklayınız.

Coyright 2023 Rize Web Tasarımı. All rights reserved.