15.ARGUVAN TÜRKÜLERİ SES YARIŞMASI YAPILDI

Arguvan türkülerimizin yaşatılması adına , Vakfımızın her yıl düzenlediği ve bu yıl 15. Geleneksel Arguvan Türküleri Ses yarışmamız 12 Nisan 2015 Pazar günü Yeditepe Üniversitesi İnan Kıraç Konferans Salonunda dostlarımızın yoğun katılımı ile başarılı bir şekilde gerçekleştirdik.
Yarışmamız saat 13.30 da sunucumuz,  Funda Salman ’ın açılış konuşması ile başladı. Funda Salman , Sponsorlarımız Arguvan Belediyesi,Ataşehir Belediyesi, BirGÜN Gazetesi , Kayhan Matbaa ,Yön Radyo, Yeditepe Üniversitesi ve Yeşil İda Tatil Köyü İlhan Yıldız ‘ a , Sivil Toplum ve Meslek Örgütü Temsilcilerine, Basın Mensuplarına ve katılımcılara teşekkür ettikten sonra orkestramızı takdim etti.
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Sanat Yönetmeni ve Orkestra Şefi – Seval Eroğlu
Divan Bağlama : Gökhan Karakaya
Bağlama –  Onur Mutlu
Bağlama – Burak Aykaç
Cura – Rıza Tokmak
Bass Bağlama – Serkan Yıldız
Kaval –  Ufuk Şimşek
Mey, Balaban – Cem Ekmen
Perküsyon  – Yaşar Erdoğan
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Devamında Jüri Üyelerini takdim etti
 Jüri Başkanı – Sanatçı Öğretim Görevlisi , Esin Şentürk
Jüri Üyesi-Sanatçı Öğretim Görevlisi , Serap Baltutan
Jüri Üyesi-Diş Hekimi –Sanatçı, Gamze Akkuş İlgezdi
Jüri Üyesi-Halk Müziği Sanatçısı- Müzik Öğretmeni, Ebru Kayhan Karaca
Jüri Üyesi-Halk Müziği Sanatçısı, Sercan Direk Erkeker
 
 

 
 
 
 
 
Jüri üyeleri yerini aldıktan sonra , bu yıl adına düzenlediğimiz Sultan Hatun ‘ı slayt eşliğinde saygıyla andık. Ayrıca bu hafta yitirdiğimiz Arguvan Vakfı Kurucularından Vahap Eren ‘ i saygıyla andık.
 
 
 
 
 
 
 
 
Devamında sunucumuz Vakıf başkanımız Hasan Aydın’ı konuşma yapmak üzere sahneye davet etti.
Vakıf başkanımız konuşmasına şu şekilde başladı” Merhaba dostlar;  merhaba türkü dostları,  merhaba emeğin değerini bilen güzel insanlar merhaba…bu yılda; Bu hafta toprağa verdiğimiz Kurucu üyelerimizden Vahap EREN’in Büyük acısıyla sarsıldık,1980 öncesinin öğrenci önderlerinden “Yurtta Barışı,Dünyada Barışı” savunan bu uğurda  içkencelerde direnen uğruna hapisler yatan bir güzel dost,Uslanmaz bir Demokrat,Yılmaz bir Devrimci idi .Onu yıldızlara uğurladık/yolladık ve gökte artık bir yıldızımız daha var. Onu çok özleyeceğiz. Işıklar içinde yatsın.
Değerli Dostlar Bugün yine sizlerle dostlugun, kardeşliğin, dayanışmanın, bir arada yaşamın türkülerle savunmanın anlamlı bir gününde, hep birlikte ,paylaşmayı sizlerle buluşturmanın onurunu yaşıyoruz.15. Geleneksel Arguvan türküleri ses yarışmasına hoş geldiniz.Bu yıl düzenlediğimiz geleneksel Arguvan türküleri ses yarışmasını Ülkemizde Kadına karşı uygulanan Taciz, Şiddet ve Katliamları yapanları ve buna seyirci kalanları kınamak, lanetlemek için Arguvan da 1755-1848 yılları arasında yaşamış yukarıdaki dizelerin yazarı olan Sultan Hatun(Şah Sultan) anısına düzenledik.  15. sini yapmış olduğumuz bu yarışmayı Tüm kadınlara armağan ediyoruz. Kadın Erkek eşitliğini bu ülkede  hayata geçirinceye dek mücadelemiz devam edecek. Ancak biliyoruz ki bu mücadele Demokrasi mücadelesinin bir parçası olup, Demokrasiyi bu topraklarda tüm kurum ve kuralları ile İnsan Hak ve Özgürlüklerini kucaklayacak düzeye taşıdığımızda daha yaşanılır bir ülke olacağız. Başarmak ortak derdimizdir, Hedefimizdir.
1755 yıllarında Arguvan/İsa köy’ de doğduğu bilinen Sultan Hatun; bir başka ustanıın Derviş Muhammet in yanında yetişti. Ozanlığını kaleme aldığı deyişleri ile kanıtlamıştır. Adı olmayan kadınlar ın çoluk(boyun bağı) olarak çağırıldığı dönemde  18. asırda kadının adı var deyip en muhteşem inden  tarihe çivisini çakmış bir büyük şairdir/bir büyük ozandır o.
Bir özgürlük savaşçısı olarak ;ozanlığın gereği haksızlıklara karşı direnmiş özgürlüğe merhaba diyerek boynundan çoluğunu çıkarmıştır. Sultan Hatunu bu etkinliğimizde saygı ile anıyor.21. yüz yılda kadınlarımıza ışık olmasını diliyoruz.Burada ki  amacımız  Arguvan kültürüne değer katmış yazar, sanatçı ve halk edebiyatıyla kendi yöresine anlam katmış değerli ozanlarımızı gelecek kuşaklara aktarabilmek ve anlatabilmektir. Bu yıldan itibaren her yıl bir ozanımız adına düzenlediğimiz bu etkinliğimiz devam edecektir.Arguvan deyince  akla ilk gelen türkülerdir hiç kuşkusuz;  ama Arguvan deyince aydın, demokrat, bir arada yaşmı savunmak’ da gelir akla. Çünkü biz her düşünceye her inanca her etnik kimliğe saygılı bir çografyanın insanlarıyız. Yüz yıllardır, Alevi Sünni, Türk Kürt ,Ermeni bir arada kardeşçe yaşamayı becermiş bir coğrafyanın temsilcileri olmak, Onurumuzdur, Haysiyetimizdir. İnanıyoruz ki hiçbir hain, güç bu birliğimizi bozamayacak, güçleri yetmeyecek, Örnek kardeşlik ve dayanışma ,barış içindeki Arguvan coğrafyası örneği  bu ülkenin de örneği olacak ve büyüyerek top yekun kucaklaşmayı sağlayacaktır. Anadolu coğrafyası kültürler mozaiidir. Bu kültürler bir biriyle iç içe geçmiş bir kültür hazinesidir. Bu hazine kültürleri zenginleştirir, bu hazine türküleri kardeşleştirir. Bu gün bu kardeşliğin yeni bir halkasını birlikte oluşturacağız.Ne demiş ti büyük usta Nazım Hikmet; “Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine” bizlerde tıpkı Nazım ın dediği gibi kardeşce bir arada yaşamayı savunan insanlarız.Yaşasın kardeşliğimiz, Yaşasın Türkülerin kardeşliği’’ . dedi ve konuşmasını bitirdi.
Vakıf başkanımızın konuşmasından sonra  Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş’ı  konuşma yapması için sunucumuz sahneye davet etti. Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş konuşmasında” tüm konuklara, katılan yarışmacılar ve vakfa teşekkürlerini illetti. 15. Geleneksel Arguvan Türküleri yarışmasının önemini vurgulayarak yoğun ilginin bu yarışmayı daha anlamlı kıldığını söyledi. Kendi kültür ve değerlerine sahip çıktıklarını bu açıdan kültürel yozlaşmaya karşı önemli bir duruş sergilendiğini vurguladı. Arguvan’ da ki çalışmalardan da bahseden Kızıldaş, Arguvan’a Belediye Başkanı olduktan sonra bir çok yenilikler kattıklarını Arguvan’a hizmet etmenin gururunu ve onurunu yaşadıklarını söyledi. Arguvan’ da bir ilke imza attıklarını yörenin özelliklerini taşıyan bir kültür merkezi de yapılacağının müjdesini verdi. Bu konuda Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’ nin büyük katkılarının olduğunu, her konuda ellerini kollarını rahatlattığını söyledi ve kardeş belediyecilik kapsamında Arguvan’ ı adeta Ataşehir’in bir parçası yaptığını tüm bu katkılarından dolayı Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’ ye sonsuz teşekkürlerini ileterek konuşmasını tamamladı.
Belediye başkanımızın konuşmasından yarışmaya geçildi. Sırası ile ; Mehmet Ali Göksu, Anıl Cem Arslan , Gani Kınay, Fırat Altıner, Anıl Kaya, Ezgi Demir, Ahmet Gelirli, Zelda Bakıcı, Abdulvahap Gazi Doğan sahne aldılar.
Yarışmacılar türkülerini okurken salonda bulunan büyük kalabalık pür dikkat ve büyük bir haz ile onları dinliyordu. Son yarışmacıdan sonra jüri değerlendirmesi için 15 dakika ara verildi.
Aradan sonra Şotik Halk Oyunları Ekibi sahne aldı. Halk Oyunlarından sonra Kürtçe dinleti için Battal Çıplak sahneye davet edildi ve izleyenlere türkülerini seslendirdi. Dinletiden sonra Sponsorlarımızın , Juri Üyelerimizin ve Sanat Yönetmenimizin plaketleri verildi.
Jüri değerlendirmesini bitirdikten sonra yerini aldı ve herkesin merakla beklediği sonuçlara sıra gelmişti. Hem yarışma esnasında hem de sonuçların açıklanacağı sırada sahne arkasında yarışmacıların heyecanı görülmeye değerdi.
Yarışmacılara katılım belgeleri Arguvan Jandarma Komutanı Özcan Durmaz ve Şah Sultan Filmi yönetmeni Zeki Kaya verdi. 3. olan yarışmacımız Anıl Kaya’nın ödülü Vakıf Başkanı Hasan Aydın tarafından, 2.olan yarışmacımız Zelda Bakıcı’nın ödülü Ankara Arguvanlılar Derneği Başkanı Asım Aydoğdu tarafından, 1. olan yarışmacımız Ahmet Gelirli ’nin ödülü Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş tarafından takdim edildi.
Slayttan Musa Eroğlu’ un seslendirdiği Şah Sultan’ ın ‘’Bende İsterim ‘’ türküsüyle yarışma sona erdi.
15. Arguvan Türküleri Ses yarışmamızın başarılı bir şekilde sonuçlanmasına katkı sunan Kamu kurumu yöneticilerine, Siyasi parti yöneticilerine, Meslek .Örgütü yöneticilerine, Sivil Toplum Örgütü Yöneticilerine, Arguvanlılara ve Arguvan Dostlarına,çekimlerimizi yapan Yeditepe Üniversitesine  , yarışmayı tamamlayana kadar  emeği geçen tüm dostlarımıza ,Vakıf yönetimine , Vakıf Kadın Kollarına ve Arguvan Vakfı Gençlik Komisyonu’ na teşekkür ediyor, kültürümüze yaptıkları katkıdan dolayı Tüm yarışmacılarımıza sanat hayatlarında başarılar diliyoruz.
Aramızda bulunan tüm değerli dostlarımıza teşekkür ederiz.
Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş
Arguvan Jandarma Komutanı Özcan Durmaz
Ankara Arguvanlılar Derneği Başkanı Asım Aydoğdu
İstanbul Valiliği Özel Kalem Müdürü Nafi İlçin
Malatya Sivil Toplum Örgütleri Birliği Başkan Vekili Hamza Boztepe
 
ATAMAD Himmet Kaya 
Anadolu Yakası Malatyalılar Dernek Başkanı Sultan Şahin
SİDAD Sivas Dayanışma Kültür Derneği Başkanı Aziz Bozkurt ve Yönetim Kurulu
Yön Radyo Reklam Müdürü Özhan Emiroğlu
Maltepe Belediyesi TSKM Kültür Müdürü Vahap Dinçer
ÖDP Parti Meclis Üyesi Yusuf Başat
Sinop İli ve İlçeleri Derneği Ataşehir Şubesi Cihan Ünal
Şah Sultan Film Yönetmeni Zeki Kaya ve Oyuncusu Nihat Mürşitpınar
Malatya Fm Ahmet Turan Yücel
Ataşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Ayten Kartal 
Ataşehir Belediye Meclis Üyesi Ezgi Kalender
 
Ataşehir Gündem Kadir İncesu
Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Çekmeköy Cemevi Nihat Şahin
Malatya Doğanşehir Dernek Başkanı İbrahim Bozkurt
Sanatçılarımız;
Ozan Ekberi
Yıldız Doğan
Metin Erberk
Kemal Aslan
Abbas Aslantürk
Mesut Salman
Naki Yoksuli
Erkan Yoksuli
Cengiz Fidan
Abdullah Demir
Vahap Agca

 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

Previous

Vakıf Merkezi

Bilgilendirme

Bu site aracılığı ile toplanan tüm bilgiler KVKK kanunu ve ilişkili mevzuatlara uygun şekilde depolanmakta ve işlenmektedir. Bilgilendirme metnini incelemek için lütfen aşağıda yer alan butonu tıklayınız.

Coyright 2023 Rize Web Tasarımı. All rights reserved.