12.ULUSLARARASI ARGUVAN TÜRKÜ FESTİVALİ 25-26 TEMMUZ 2015 TARİHİNDE YAPILACAK

Uluslararası Arguvan Türkü Festivali’nin 12’incisi 25-26 Temmuz 2015 tarihinde gerçekleştirilecek. 
Festivalin, 25-26 Temmuz 2015 tarihinde yapılacağını duyurarak basın açıklaması yapan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş, özellikle yurt dışı ve yurt içinde festivale katılmak isteyen türkü severlerin izinlerini ayarlamaları için festival tarihini erken açıkladıklarını kaydetti.  Kızıldaş “Türkü Festivali, her yıl aldığı övgülere layık olma bilinci ile çıtayı yükseltmiş, türkü severlerin sonsuz desteği ile yeni başarılara imza atmıştır. Artık bir marka haline gelen Arguvan Türkü Festivali’nin bu marka değerini yükseltmek için elimizden gelen gayreti göstereceğiz” dedi.
Arguvan Belediye Başkanı Kızıldaş “Küçülen bir dünyada, savaşlardan bunalmış, insan olmayı, insan kalmayı,  zaten insan olmanın gereği olan bu değerlere sahip olmayı bir meziyetmiş gibi sunan anlayışlara inat, barışı, kardeşliği, dostluğu ödünsüz savunan ve bu coğrafyaya damgasını vuran halkımızın katkısını, 12. Arguvan Türkü Festivali’nde yeniden güncellemek ve ‘Herşey insan için, daha yaşanılır bir dünya için’ söyleminde yaşamak ve yaşatmak önceliğimiz olacaktır” şeklinde konuştu.
Arguvan Türkü Festivali’ni uluslararası arenada daha etkin olması için gayret sarf edeceklerini kaydeden Başkan Kızıldaş, “Çok zengin etkinliklerle yapma hazırlığımız başladı. Bu basın açıklamamızla, halkımızın, türkü severlerin katılımını, bize ulaşan beklentilerini çok geç kalmadan karşılamış olacağız. Tüm türkü severleri şimdiden Arguvan Türkü Festivali’ne bekliyoruz” ifadelerini kullandı.
Basın toplantısında konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba,  “Bizi dünyada tanıtan önemli bir markamız var, o da kayısı. Kayısı denilince akla Malatya geliyor. Birkaç yıldan beri de Malatya’nın yeni bir markası oluştu. Türkü festivali, her geçen gün Malatya’yı Türkiye’ye ve dünyaya tanıtan bir marka oldu. Bu festivalde geçmişte de şimdi de emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bir kent ne kadar güzel olursa olsun, bazen o kenti sadece bir marka ile tanıyorsunuz. Cannes, belki Fransa’nın en güzel şehirlerinden biri olmasına rağmen, Cannes dendiğinde sadece film festivali akla geliyor. Arguvan Türkü Festivali de bu şekilde devam ederse belki önümüzdeki yıllarda aynen böyle bir marka olacaktır. Ve kimseye de rakip olmadan marka olacaktır. Bu Türkü festivali bütün Malatyalılar için önemlidir. Bütün Malatyalıların bu festivale sahip çıkması gerekiyor. Türkü denilince akla sadece eğlence gelmemelidir. Türkü, bazen sayfalarca anlatamadığımız duyguların ifadesidir. Acılarımızın mutluluklarımızın ifadesidir.  Bu festivale her türlü katkıyı vereceğimizi şimdiden söylemek istiyorum.”
Kültür Bakanlığı’nın Arguvan Türkü Festivali’ne ne derece katkı sunduğuna ilişkin bir soruyu yanıtlayan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş, Bakanlığın bugüne kadar sadece bir kez olmak üzere 5 bin TL destek verdiğini belirtti. Her festivalde dosya hazırlayıp Kültür Bakanlığı’na sunmalarına rağmen olumlu yanıt almadıklarını belirten Kızıldaş “Festivali ilk kez 2003 yılında yapmıştık. Biz her yıl olduğu gibi 12’inci festivalimiz için de Kültür Bakanlığı’na dosyamızı hazırlayıp sunacağız ve sonucunu yine bekleyeceğiz” dedi.
 Arguvan Vakfı Başkanı Hasan Aydın ise, “Arguvan Türkü Festivali’nin bu noktaya gelmesinde basının büyük katkıları olmuştur” diyen Aydın, “Arguvan Türkü Festivali gibi bir festivali, hakikaten yoktan var edildi. Arguvan Türkü Festivali, Arguvan’ın kültürü ve değerleri ile ilgili, bu kültürün derlenip toparlanmasıyla, ortaya çıkartılmasıyla ilgili bir olaydır. Buna büyük katkılarınız var. Ama işte bunu görmezden gelen kocaman bir dev var. İşte ona devlet diyoruz. İnatla görmüyorlar, görmezlikten geliyorlar. Ama biz de göstermek için elimizden geleni yine olanaklarımız içinde yapmaya çalışıyoruz.  Belki bunları duyurmanın yolu, buraya taşıyacağımız belki uluslararası basın ve yayın organları ile olacak. Belki bir takım sanatçıları ve yazarları taşımakla olacak. Ama işte bunların hepsinin birer bedeli ortaya çıkıyor. Ama şunu da belirtmek istiyorum. Buraya gelen yazar ve sanatçılarımızın hiç birisi ücret almıyor. Onların hepsi bizim misafirimiz olarak geliyor. Elbette bunu önemsiyoruz. Dünyada tanıtılmasını önemsiyoruz” şeklinde konuştu.
 
Kaynak Arguvan Belediye

Previous 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü

Vakıf Merkezi

Bilgilendirme

Bu site aracılığı ile toplanan tüm bilgiler KVKK kanunu ve ilişkili mevzuatlara uygun şekilde depolanmakta ve işlenmektedir. Bilgilendirme metnini incelemek için lütfen aşağıda yer alan butonu tıklayınız.

Coyright 2023 Rize Web Tasarımı. All rights reserved.