4 MAYIS PAZAR GÜNÜ GENÇLERİMİZLE KAHVALTIDA BULUŞTUK.


 
 
 
 
 
 
 
 
Arguvan Vakfı Gençlik Komisyonunun düzenlediği kahvaltımızı, 04 Mayıs 2014 Pazar günü Vakıf merkezimizde gençlerimizin yoğun katılımı ile başarılı bir şekilde gerçekleştirdik
Kahvaltımız  saat 10:00 da Gençlik Komisyonu Başkanı Ali Fuat Sabancı ‘ nın açılış konuşması ile başladı. Ali Fuat Sabancı  katılımcılara  teşekkür ettikten sonra konuşmasına şöyle devam etti ;  Arguvan sosyo-kültürel yapısı bakımından farklı etnik yapıların birlikte kardeşçe yaşamına Anadolu halk kültürünün temsili açısından örnek bir yerdir. Biz gençleri bir araya getiren yalnızca feodal bağlarımız değil; yozlaştırmaya, ötekileştirmeye, inkâra, sömürü ve katliamlara karşı taşıdığımız, onurlu bir kültürden aldığımız güçle verdiğimiz mücadele bilincimizdir. Bu bağlamda kolektif yaşamı, birlikte üretimi ve paylaşımı daha da geliştirerek ilerleyeceğiz ve  faaliyetlerimiz  yalnızca İstanbul’da değil Arguvan’da  gerçekleşecektir dedi.
Arguvan Vakfı Gençlik Komisyonun ortak hedefleri ;
-AKP’nin dindar gençlik profiline karşı sosyal ve siyasal yönden aktif gençlik
-Eğitim, müzik, tiyatro ve film gösterimleri gibi kültürel etkinlikler; panel, konferans ve kadın sorunu üzerine atölye çalışmaları gibi sosyal faaliyetler
-Daha büyük katılımla bir piknik
– ve 11.si düzenlenecek Uluslararası Arguvan Türkü Festivali’nde açılışı yapılması planlanan bir halk kütüphanesi kurmayı hedefliyor.
Arguvan Gençlik Komisyonu ölümünün yıl dönümünde halkçı belediyeciliği Türkiye’yle tanıştıran Fikri Sönmez’i, yine yıl dönümü olan Dersim katliamını ve Gezi Direnişi’nde yaşamını yitiren 8 genci de andı.
Arguvan Vakfı Başkanı Hasan Aydın ‘ a konuşması için söz verildi Başkan konuşmasında bugün aranızda bulunduğum için çok mutluyum sizlerin hep  arkasındayım kapımız tüm gençlere açık bizler ne derlerse onu yapacağız dedi ve teşekkür etti.
Başkanın konuşmasından sonra  Arguvanlı genç sanatçı Ali Rıza Gültekin’in türküleriyle gençlerimiz hep birlikte Arguvan türküleri söylediler.
Etkinliğimiz saat 13:30 ‘ da  AKUT Arama Kurtarma Derneği üyelerinden Cevdet Canbaz’ ın deprem semineri ile devam etti . Sayın Canbaz seminerde depremin tarihçesini anlatarak başladı ve sözlerine şöyle devam etti; Dünyanın oluşumundan beri, sismik yönden aktif bulunan bölgelerde depremlerin ardışıklı olarak oluştuğu ve sonucundan da milyonlarca insanın ve barınakların yok olduğu bilinmektedir.  Bilindiği gibi yurdumuz dünyanın en etkin deprem kuşaklarından birinin üzerinde bulunmaktadır. Geçmişte yurdumuzda birçok yıkıcı depremler olduğu gibi, gelecekte de sık sık oluşacak depremlerde büyük can ve mal kaybına uğrayacğımız bir gerçektir.
Deprem Bölgeleri Haritası’na göre, yurdumuzun %92’sinin deprem bölgeleri içerisinde olduğu, nüfusumuzun %95’inin deprem tehlikesi altında yaşadığı ve ayrıca büyük sanayi merkezlerinin    %98’i ve barajlarımızın %93’ünün deprem bölgesinde bulunduğu bilinmektedir.
Son 58 yıl içerisinde depremlerden, 58.202 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 122.096 kişi yaralanmış ve yaklaşık olarak 411.465 bina yıkılmış veya ağır hasar görmüştür. Sonuç olarak denilebilir ki, depremlerden her yıl ortalama 1.003 vatandaşımız ölmekte ve 7.094 bina yıkılmaktadır Cevdet Canbaz etkinlik süresince AKUT’ un değerlerini , misyonunu  ve depremle ilgili   görsel resimler ve slaytlarla sunumunu bitirdi.
Arguvan Vakfı Gençlik Komisyonu’ nun düzenlediği kahvaltı ve AKUT seminerinin başarılı bir şekilde sonuçlanmasına katkı sunan Arguvan Vakfı Yönetimine , Arguvanlı Gençlerine  ve Arguvan Dostlarına,etkinliğimizi  tamamlayana kadar emeği geçen tüm dostlarımıza ve AKUT gönüllülerine teşekkür ediyoruz.

 
 

Previous ARGUVAN GENÇLİĞİ KAHVALTIDA BULUŞUYOR

Vakıf Merkezi

Bilgilendirme

Bu site aracılığı ile toplanan tüm bilgiler KVKK kanunu ve ilişkili mevzuatlara uygun şekilde depolanmakta ve işlenmektedir. Bilgilendirme metnini incelemek için lütfen aşağıda yer alan butonu tıklayınız.

Coyright 2023 Rize Web Tasarımı. All rights reserved.