17. GELENEKSEL ARGUVAN TÜRKÜLERİ SES YARIŞMAMIZI GERÇEKLEŞTİRDİK.

Arguvan türkülerimizin yaşatılması adına , Vakfımızın her yıl düzenlediği ve bu yıl 17. Geleneksel Arguvan Türküleri Ses yarışmamız 30 Nisan 2017 Pazar günü Yeditepe Üniversitesi İnan Kıraç Konferans Salonunda dostlarımızın katılımı ile başarılı bir şekilde gerçekleştirdik.

 
Yarışmamız saat 13.45’ de sunucumuz,  Funda Salman ’ın açılış konuşması ile başladı. Katılımcılara teşekkür ettikten sonra orkestramızı takdim etti.
 
 
 
 
 

 
 
 
Sanat Yönetmeni ve Orkestra Şefi – Mehmet Sarıaltun
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
Serkan Yıldız(BAS BAĞLAMA)
Rıza TOKMAK(BAĞLAMA VE CURA )
Savaş Gövtepe(BAĞLAMA)
Sezgin Yaman (DİVAN BAĞLAMA)
Özcan Gök (RİTM)
Yunus emre Demirbağ (KABAK KEMANE)
Cem Killik (MEY)
Serkan Yıldırım ( DİLSİZ KAVAL)
Devamında Jüri Üyelerini takdim etti;

Jüri Başkanı – Ali YILMAZ
Jüri Üyesi-Deniz GÜNEŞ
Jüri Üyesi-Özlem ÖZDİL
Jüri Üyesi-Hüseyin TURAN
Jüri Üyesi-Ali Rıza UĞURLU
 
Jüri üyeleri yerini aldıktan sonra , bu yıl adına düzenlediğimiz AHMET AŞIKİ ‘ yi  ‘i kısa hayat hikayesi ve şiiri eşliğinde saygıyla andık.
Sanat Yönetmeni ve Orkestra Şefi Mehmet Sarıaltun sahneye davet edildikten sonra orkestranın Arguvan türkülerinden oluşturduğu enstrümental dinleti beğeni ile izlendi.
Devamında sunucumuz Vakıf Başkanımız Hasan Aydın’ı konuşma yapmak üzere sahneye davet etti. Aydın konuşmasında ‘’ Değerli dostlar sayın seçici kurul üyeleri , Sayın Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş, Sayın Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Sadık Semih Kayhan, Sayın Avcılar Belediye Başkan Yardımcısı Zeynel Suna, Siyasi Parti ve Örgüt temsilcileri, Sivil Toplum Örgüt Başkanları ve Yönetim Kurulu Üyeleri , tüm türkü severler türkü dostları ve bizi hiç yalnız bırakmayan arguvanlılar hoş geldiniz bizi onurlandırdınız. Ayrıca Yeditepe Üniversitesi Kurucu Başkan Sayın Bedrettin Dalan ‘ a Üniversite yönetim ve çalışanlarına bize bu çatı altında yer verdiği için desteklerinden dolayı  Ataşehir Belediye Başkanı Sayın Battal İlgezdi ‘ ye, Yön Radyo , Birgün Gazetesi, Cem Radyon, Kayhan Matbaa, Arda Müzik yönetim ve çalışanlarına desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum.
17. yarışmada on yedi kadın sponsor esprisi yaratan ve can veren kadınlarımıza ayrı ayrı teşekkür ederim. Aramıza katılamayan çiçek gönderen katkı sunan değerli dostlarımıza başta Belediye Başkanımız olmak üzere teşekkür ediyorum.
Değerli dostlar bu etkinliğimiz amacı türkülerimizi yeni türkülerle , yeni sanatçı adayları katmak ve siz türkü severlerle buluşturmak. Bu yıl ki etkinliğimiz halk ozanımız Ahmet Aşıki adına düzenliyoruz. Aşıki Malatya – Arguvan İsa Köyü’nde doğmuştur. Kavlaklar Kabilesi’ ne mensuptur. Babasının adı Baba Musa’dır. İsa Köyü’nden ayrıldıktan sonra Hacı Bektaş Veli Dergahı’ nı ziyaret edip bir miktar orada kalan Aşıki dönüşte Kayseri – Felahiye ilçesine bağlı Ecirli Köyü’ ne yerleşmiştir. Ecirli’ de 1824(1240) de vefat eden Aşıki Ahmet nefeslerinde ‘Aşıki’ mahlasını kullanmıştır. Aşıki aynı zamanda Şahsultan’ ın nefeslerinin aşığıdır.
Değerli dostlar on finalistimizin sahne alacağı etkinliğimizin başarı sonuçlar getirmesi yeni kazanımlar olmasını diliyor, hepinize iyi seyirler ve dinlemer olsun. Saygılar sunuluyorum” dedi ve konuşmasını bitirdi.
Vakıf başkanımızın konuşmasından sonra  Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş’ı  konuşma yapması için sunucumuz sahneye davet etti. Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş konuşmasında” Sevgili Arguvanlı Hemşehrilerim değerli Arguvan dostları Arguvan Vakfımızın düzenlemiş olduğu 17. Geleneksel Arguvan Türküleri Ses Yarışmasına hoş geldiniz. Bugün burda 17.sini düzenlediğimiz etkinliğimizin kültür açısından ne kadar önemli olduğunu , kültürümüzün ne kadar değerli olduğunu bir kez daha hepimize gösteriyor. Bugün aramızda çok değerli dostlarımız var. Bende hepinize katılımınızdan dolayı ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu arada tüm Arguvanlı hemşehrilerimizin , Arguvan’ da yaşayan sevgili Arguvanlıların hepinize çok selamlarını getirdik. Arguvan kültürü hoşgörü ve mütevaziliğin kültürüdür. İncinsende incitme kültürünün devamıdır. Popüler kültürlerin ne kadar çabuk saman alevi başladığını ve çok kısa sürede söndüğünü biliyoruz, ama Türk Halk Müziği  türkülerinin hiç bir zaman bitmediğini görüyoruz.TRT ‘ de dahil  bu kadar uzun soluklu bir yarışma olmadığını ve 17.sini düzenlerken ayrıca Arguvanlılar adına büyük bir gurur duyuyoruz.
Arguvan Vakfının ne kadar önemli bir misyon üstlendiğini ne kadar güzel işlere imza attığını görmüş oluyoruz. Bu nedenle vakfımızla bir kez daha gurur duyuyoruz. Kendisi küçük adı büyük ilçemiz hakkında sizlere biraz da bilgi vermek istiyorum. Arguvan’ a desteği için Sayın Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’ ye burda olan ekibine  huzurlarınızda bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum.  Arguvandaki gelişmeler ve projelerden bahseden Kızıldaş sözlerini tüm finalistere başarılar dileyerek bitirdi.
Belediye başkanımızın konuşmasından sonra 17’ de on yedi kadın sponsorlarımız üzerlerinde ozanlarımızın fotograflarının olduğu tişörtler ile yakın zamanda kaybettiğimiz Tayfun Talipoğlu’ nun seslendirdiği Dostlar Merhaba türküsü eşliğinde sahneye çıktı.
 
 
 
 
 
17 kadın adına yapılan Aşık Veysel kara kalem Hasan Gelgeç tarafından kadınlar adına Vakıf Başkanı Hasan Aydın ‘ a hediye edildi. Kadınlardan sonra yarışmaya geçildi.
 
 
 
 
 

 
Sırası ile ; CAN İRİŞ , MEHMET SALMAN, ŞENAY HANOĞLU, AYSU ALTUNBAŞ, İRFAN YILMAZ, ONUR ALÇINKAYA, ŞENGÜL KAYA , GÖZDE ÇEVİK, TANER AYDIN , UĞUR ÇELİK  sahne aldılar.
 
Yarışmacılar türkülerini okurken salonda bulunan kalabalık pür dikkat ve büyük bir haz ile onları dinliyordu. Son yarışmacıdan sonra jüri değerlendirmesi için 15 dakika ara verildi.
 
Aradan sonra Kürtçe dinleti için Grup Atma sahneye davet edildi ve izleyenlere türkülerini seslendirdi.Dinletiden sonra Grup Atma’ nın Plaketi Narmikan Dernek Başkanı Latif Adıgüzel tarafından verildi.
 
 
 
 
 
Tüm dernek başkanlarımız ve yönetim kurulu üyeleri sahneye davet edildi ve yarışmaya katkılarından dolayı teşekkür edildi.
 
 
 
 
 
Jüri değerlendirmesini bitirdikten sonra yerini aldı ve herkesin merakla beklediği sonuçlara sıra gelmişti. Hem yarışma esnasında hem de sonuçların açıklanacağı sırada sahne arkasında yarışmacıların heyecanı görülmeye değerdi.
 
 
 
 
 
Yarışmacılara katılım belgelerini 17 kadın adına sponsor Hüsniye Mola verdi.
 
 
 
 
 
 
Juri Üyelerinin plaketlerini Yön Radyo Yönetim Kurulu Üyesi Özhan Emiroğlu,
 
 
 
 
 
 
Sunucumuz Funda Salman’ ın Plaketini Ataşehir Belediyesi Çevre Koruma Müdürü Ayten Kartal tarafından
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Sanat Yönetmeni Mehmet Sarıaltun’ nun plaketini Ataşehir CHP İlçe Başkanı Hakkı Altınkaynak tarafından verildi.
 
 
 
 
 
 
 
 

 
3. olan yarışmacımız Uğur Çelik’in ödülü Ozanımız Ekberi Gülbaş tarafından,
 
 
 
 
 
 
2.olan yarışmacımız İrfan Yılmaz  ’ın ödülü Vakfı Başkanı Hasan Aydın tarafından,
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1. olan yarışmacımız Aysu Altunbaş ’ın ödülü Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş , Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Sadık Semih Kayhan ve Avcılar Belediye Başkan Yardımcısı Zeynel Suna  tarafından takdim edildi.
 
 
 
17. Arguvan Türküleri Ses yarışmamızın başarılı bir şekilde sonuçlanmasına katkı sunan Sponsorlarımıza , Köy Dernek Başkanlarımıza ve Yönetim Kurulu Üyelerine ,  Kamu Kurumu yöneticilerine, Siyasi Parti yöneticilerine, Meslek Örgütü yöneticilerine, Sivil Toplum Örgütü Yöneticilerine, Heykeltraş Hüseyin suna’ ya , Arguvanlılara ve Arguvan Dostlarına,çekimlerimizi yapan KanalD Kameramanı İsmail Özmeral’ e   , Ulasal Kanal Adnan Türkkan’ a , yarışmayı tamamlayana kadar  emeği geçen tüm dostlarımıza ,Vakıf yönetimine , Vakıf Kadın Kollarına ve Arguvan Vakfı İstanbul bursiyerlerine, teşekkür ediyor kültürümüze yaptıkları katkıdan dolayı Tüm yarışmacılarımıza sanat hayatlarında başarılar diliyoruz.
Mesajı ile katılan İstanbul Milletvekili Gamze Ukkuş İlgezdi’ e
Aramızda bulunan tüm değerli dostlarımıza teşekkür ederiz.
Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş
Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Sadık Semih Kayhan
Avcılar Belediye Başkan Yardımcısı Zeynel Suna
Ataşehir Belediyesi Çevre ve Koruma Müdürü Ayten Kartal
Ataşehir CHP İlçe Başkanı Hakkı Altunkaynak
Çekmeköy CHP İlçe Başkanı Hüseyin Kızıldaş
Yön Radyo Yönetim Kurulu Üyesi Özhan Emiroğlu

 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
Fotoğralar Deniz Çetintaş
 

Previous 17.GELENEKSEL ARGUVAN TÜRKÜLERİ SES YARIŞMASI ULUSAL KANAL'DA

Vakıf Merkezi

Bilgilendirme

Bu site aracılığı ile toplanan tüm bilgiler KVKK kanunu ve ilişkili mevzuatlara uygun şekilde depolanmakta ve işlenmektedir. Bilgilendirme metnini incelemek için lütfen aşağıda yer alan butonu tıklayınız.

Coyright 2023 Rize Web Tasarımı. All rights reserved.