“ ARGUVAN MÜZİĞİ “ PANEL VE DİNLETİ ETKİNLİĞİ

11 Haziran Cumartesi günü Arguvan Belediye Başkanlığı’ nın Malatya Kongre Merkezi’ n de yaptığı etkinliğe Arguvan Vakfı Yönetiminden ve Dernek Başkanlarından oluşan bir grup ile katıldık.
Katılımın yoğun olduğu etkinliğin ilk ayağı saat:10:00 ‘ da başlayan panel idi. Panelistler ; Doç. Dr. Mehmet Ali ÖZDEMİR, Doç. Dr. Bülent YILMAZ, Öğretim Görevlisi Ülkü AKKUŞ ve Öğretim Görevlisi Dr. Gani Pekşen’ den oluşan konularına hakim akademisyenler bir araya gelerek Arguvan müziği , Arguvan sanat ve kültürü adına önemli paylaşım yaptılar. Dinleyici grubu seçkin, dingin ve ilgili idi. Panelin coşkulu bir söyleşiye taşındığına, dinleyici grubun katılımı ile tanık olduk.

Soruların sorulduğu doyurucu aydınlatıcı yanıtların verildiği panel, katılımcıların ayakta alkışladığı bir etkinlik olarak bitirildi.
Akşam saat:20:30 da başlayan dinleti de tüm salon dolmuş ayaktaki izleyiciler yer bulamayıp geri dönenler ve Dr. Gani Pekşen ’in Dede sazı ile başlayan Alevi inanç müziğinin çeşitli örnekleri ile süslenen ara ara eserler hakkında verilen kısa öz bilgilerle bezenen çok özel bir dinletiye dönüştü. Gani Pekşen’ nin alkışlarla sahneden ayrılmasından sonra, Arguvan Türkülerinin özgün yorumcusu Erhan Yılmaz sahne aldı. Uzun hava, kırık hava ile devam eden dinleti, zaman zaman dinleyicilerin coşkulu katılımı ile Arguvan Halk Korosu dinletisine dönüşerek alkışlar eşliğinde sonlandı. Almanya’dan gelerek program konuğu olan Şirin Üstün sahne aldığında saat 23:15’ di. Dinleyiciler yerlerine sabitlenmişçesine oturuyor, can kulağı ile Şirin Üstü’nü dinliyordu. Sakin ve sessiz dinleti sadece alkış sesleri ve koro sesi ile kesiliyor yeniden can kulağı ile dinleti dinleniyordu.
Arguvanlı şairlerimizden Ali Rıza Uğurlu ise ”İnsan” adlı şiiriyle geceye ayrı bir renk kattı kendisini de ayrıca teşekkür ediyorum.
Zamanın hızla akıp gittiği dinleti programı 00:30 gibi bittiğinde sanatçılar ve yapımcılar sahnede buluştuğunda ayakta şiddetli bir alkış tufanı ve sevgi gösterisi günün bittiğini herkesin mutlu, bol teşekkürlü, bir daha buluşmayı bekleyen, isteklerle son buldu.
Her şeyin planlandığı gibi yürütüldüğü başarılı bir etkinlikti.
Sayın Belediye Başkanı Mehmet KIZILDAŞ ve ekibine, Panele katılan Akademisyenlere ve Sanatçılara, Ayrıca salonu dolduran coşkulu katılımcılara ve diğer emeği geçenlere teşekkürler.
Hasan AYDIN
Arguvan Vakfı Başkanı
Previous PİYANO ÖĞRENCİLERİMİZİN 9.YIL ETKİNLİĞİ 26 HAZİRANDA YAPILACAKTIR

Vakıf Merkezi

Bilgilendirme

Bu site aracılığı ile toplanan tüm bilgiler KVKK kanunu ve ilişkili mevzuatlara uygun şekilde depolanmakta ve işlenmektedir. Bilgilendirme metnini incelemek için lütfen aşağıda yer alan butonu tıklayınız.

Coyright 2023 Rize Web Tasarımı. All rights reserved.