ARGUVAN MÜZİĞİ PANELİNE KATILDIK

Arguvan Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Arguvan Türküleri ve Müziği’ panelinde Arguvan Türkülerinin dünü, bugünü ve geleceği konuşuldu.

Malatya Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen panel öncesi konuşan Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş, “Panelistlerimiz, bugüne kadar Arguvan Türküleri ve kültürüyle ilgili çok sayıda çalışma yaptılar. Akademik çalışmalar yaptılar, sahada çalışmalar yaptılar. Gerçekten Arguvan Türküleri bugüne geldiyse, bugün ki halini aldıysa ve Arguvan’ımız bu kültürümüz ve türkülerimiz sayesinde oldukça tanınır olup, tanınırlık noktasında ülkemizin sınırlarından taştıysa, bu noktada akademisyenlerimizin ve sanatçılarımızın çok büyük katkısı ve payı var. Küçük yaştan itibaren türkülerle büyüyen ozanlarımız Arguvan türkülerini geçmişten günümüze taşınmasında etkili olmuşlardır. Yine bu yıl 12.sini düzenleyeceğimiz Uluslararası Arguvan Türkü Festivali ile Arguvan Türkülerinin tanıtılmasında büyük rol almıştır. Arguvan’da zaman zaman yaptığımız ve yerel sanatçılarımızı sahne alarak dinleti yaparak vatandaşlarımız ile buluşturarak türkülerimizin tanıtımlarını devam ettirdik. Bu kültür hazinemizin farkındalığını fark ettirerek; insanlarımızın daha verimli ve Arguvan Türküleri ile daha fazla bilgili ve ilgili olmalarını sağlamak. Gücümüz, enerjimiz ve sağlığımız elverdikçe koşturmaya, kültürel zenginliğimizi fark ettirmek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

Kızıldaş’ın konuşmasının ardından panele geçildi. Panelin moderatörlüğünü Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Ali Özdemir yaptı.

Özdemir, Arguvan’ın Türküleriyle öne çıkmış bir ilçe olduğunu kaydederek, “Binlerce ezginin toplandığını biliyoruz. Ancak bunların arşivlenmesi, topluma sunuluş biçimi geçmişten bugüne ciddi sıkıntıları da beraberinde getirmiş durumda. TRT kurumsal anlamda bir icra makamı olarak önümüzde durmakla beraber arşivcilik misyonunu da üstlendi. Biz bu çalışmaların daha çok Kültür Bakanlığı bünyesinde derli toplu şekilde yürütülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Belki de Kültür Bakanlığı içerisinde sadece müzik alanıyla ilgili bir çalışma yürütülebilir” dedi.

İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Öğretim Görevlisi Ülkü Akkuş ise, ‘Somut Olmayan Kültür İçerisinde Kadın İcracıları’ hakkında sunum yaptı. Akkuş, salonun ağırlıklı kadınlarla dolu olduğunu kaydederek, “Kültürün gerçek taşıyıcısı kadınlara ayrıca hoş geldiniz diyorum” ifadesini kullandı.

Panelin diğer konuşmacılarından İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Bülent Yılmaz ise, konuşmasında Arguvan’ın inanç turizmi açısından son derece zengin bir varlığa sahip olduğuna dikkat çekerek, “Sadece türkülerimizle değil, aynı zamanda inanç turizmi yolunda yapılacak çalışmalarla Arguvan’ın sosyo-ekonomik gelişmişliği daha iyi noktalara ulaştırılabilir” dedi.

Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Öğretim Görevlisi Dr. Gani Pekşen Arguvan Alevi inanç müziğinin, popüler kültürün etkisiyle son yıllarda ötelenmeye başlandığına dikkat çekerek “Arguvan’ın dedelerinin müzikaliteleri çok yüksektir. 12 perdeli olan inançtaki o çalgıyı çok iyi icra etmişler, ortaya kültürel ve sanatsal anlamda, müzikalite anlamında çok güzel örnekler vermişlerdir. Ama biz popüler kültürün etkisiyle o inanç müziğini ötelemişiz ve anlamamaya başlamışız” dedi. Dr. Gani Pekşen, Malatya’da türkü derleme çalışmaları konusunda ise 1938 yılında 244 Türkü’nün derlendiğini ifade etti.

Panelin sonunda katılımcılara çiçek verildi.

Panele Vali Yardımcısı Bülent Güven, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Baro Başkanı Enver Han, Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş, Arguvan Vakfı Başkanı Hasan Aydın ve yönetim kurulu üyeleri , Ankara Arguvanlılar Dernek Başkanı Asım Aydoğdu, Akademisyenler, Köy ve Mahalle Dernekleri Başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.
 
Haber : Arguvan Belediyesi

Previous ARGUVAN MÜZİĞİ ADLI PANEL VE DİNLETİ DÜZENLENECEK

Vakıf Merkezi

Bilgilendirme

Bu site aracılığı ile toplanan tüm bilgiler KVKK kanunu ve ilişkili mevzuatlara uygun şekilde depolanmakta ve işlenmektedir. Bilgilendirme metnini incelemek için lütfen aşağıda yer alan butonu tıklayınız.

Coyright 2023 Rize Web Tasarımı. All rights reserved.