12 TEMMUZ 2015 PAZAR GÜNÜ FESTİVAL BASIN AÇIKLAMASINI YAPTIK

Bugün saat 13.00’de Beyoğlu Tünel önünden Galatasaray Lisesi önüne kadar yaptığımız 12. ULUSLARARASI ARGUVAN TÜRKÜ FESTİVALİ ‘ tanıtım etkinliği yürüyüşü vakıf ve Yöre Derneklerimizin ortak katılımı ile başarılı şekilde gerçekleştirildi. Etkinliğimiz Ulusal ve yerel medya’nın büyük ilgisini çekti.
Tünel önüne saat 13 gibi hemşerilerimiz toplanmaya başladı. Şotik Halk Oyunları Ekibi davul zurna eşliğinde halaylar çekti. Saat 13 de Arguvan Vakfı pankartı arkasında sayıları 3000’i bulan hemşerilerimiz ile yürüyüşe başlandı. Yürüyüş esnasında yöresel kıyafetler giyen arkadaşlarımız ve görevlilerimiz, yoldan geçenlere  kayısı paketleri, festival tanıtım broşürleri dağıttılar. Yine yürüyüş esnasında sanatçılarımız türküler söylediler. Yoldan geçen yabancı turistlerin ilgisi gerçekten görülmeye değerdi.
Galatasaray Lisesi önüne varıldığında  Basın açıklaması için Vakıf Başkanımız Hasan Aydın mikrofonu aldı ve Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş’ a verdi. Mehmet Kızıldaş konuşmasında ; Değerli basın mensupları ve değerli Arguvanlılar, Arguvan Anadolunun coğrafi anlamda çok küçük bir ilçesi ama Arguvanlılar yüreği büyük ,özverili , barışsever, aydın, çağdaş demokrat devrimci insanlar. Bugün burada 12.sini düzenleyeceğimiz Uluslararası Arguvan Türkü Festivali tanıtım toplantısı yapıyoruz. Arguvan türküleri, herkesin kendisinden bir parça bulduğu türkülerdir. Sevda türkülerinin söylendiği ve sılanın aşkın, özlemin türkülerinin söylendiği en güzel ayrılık türkülerinin söylendiği Arguvan türküleridir. Bugün burada bizler İstanbul ‘ da ki tüm demokrat kuruluşlar , Arguvanlı başta vakfımız olmak üzere sivil toplum örgütleriyle herkesi 25-26 Temmuz 2015 tarihlerinde düzenleyeceğimiz 12. Uluslararası Arguvan Türkü Festivaline davet için buradayız. Hepinize teşekkür ediyor saygılar sunuyor ve Arguvan’ a bekliyoruz dedi ve devamında Vakıf Başkanımız Hasan Aydın basın bildirisinde ;
 Değerli Basın mensupları, Türkü dostları ve katılımcılar,
 Bugün burada buluşmamızın amacı, bu yıl 12.sini düzenleyeceğimiz Uluslararası Arguvan Türkü Festivali’ni kamuoyuna duyurmaktır.
25-26 Temmuz 2015 tarihlerinde Arguvan ‘da yapılacak olan, Türkü Festivalimize her yıl olduğu gibi, bu yılda birbirinden değerli sanatçı dostlarımız katılacaktır.
 İki gün sürecek olan festivalimizde,  sanatçılarımızın yanı sıra  iki ayrı panel , fotoğraf sergisi,  köy gezisi ve film gösterimi gibi bir çok renklilik bir arada olacaktır.
 Değerli basın mensupları ve türkü severler, bizler Arguvan’ lılar olarak, Arguvan türkülerini ve kültürel değerlerini yaşatmak bu zenginliği ülkemize ve dünya ya tanıtmak istedik.
 Arguvan türkülerini tüm dünya müzikleriyle buluşturmayı amaçladık. Bunu da önemli ölçüde başardığımızı söylemek istiyorum. Her yıl festivalimize farklı bölge ve uluslararası sanatçılarıda davet ederek müziğin evrenselliğini, kardeşliğini festivalimize taşıdık. Uluslararası Arguvan Türkü Festivali  bizlere her yıl on binlerce insanı Arguvan ‘da buluşturmanın gururunu yaşatıyor. Her yıl olduğu gibi bu yılda ,Yurt içi ve yurt dışından katılımın daha da artacağını ön görüyoruz.
 Arguvan Belediyesi’ nin ev sahipliğinde, Arguvan Vakfı ve Arguvan derneklerimizin ortak organizasyonuyla hazırlıklarını yürüttüğümüz bu büyük buluşmanın tüm hazırlıkları tamamlanmıştır. 25-26 Temmuz 2015 tarihlerinde tüm halkımızı ve tüm türkü seven dostlarımızı kardeşlik, dostluk,temelinde, farklılıklarımızın  Arguvan’ da harmanlanması için, barış için ,türkülerimizi birlikte haykırmak için, buluşmaya davet ediyoruz sözleriye noktaladı.

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Previous FAZIL SAY' IN ARGUVAN BAŞLIKLI YAZISI CUMHURİYET GAZETESİNDE

Vakıf Merkezi

Bilgilendirme

Bu site aracılığı ile toplanan tüm bilgiler KVKK kanunu ve ilişkili mevzuatlara uygun şekilde depolanmakta ve işlenmektedir. Bilgilendirme metnini incelemek için lütfen aşağıda yer alan butonu tıklayınız.

Coyright 2023 Rize Web Tasarımı. All rights reserved.