YAZAR – ŞAİR ALİ RIZA UĞURLU'DAN FESTİVAL İZLENİMLERİ

ADI  KENDİNDEN  BÜYÜK  BİR  İLÇE//
1-2-3 Ağustos 2014  ”11.Uluslar arası Arguvan Türkü Festivali”
yoğun bir ilgi ile ”her festivalde olduğu gibi, ”olaysız problemsiz olarak izlendi ve uğurlandı..
Öncelikle İstanbul da kurulan Arguvan köy dernekleri, üst örgüt Vakıf ve Arguvan Belediyesi’nin ve köy derneklerinin ortaklaşa hazırladığı ”11, Uluslar Arası Arguvan Türkü Festivali,  Adına ve amacına uygun olarak başladığı gibi, gelecek yıl buluşmak üzere denip ses ve alkışlarla yolcu edildi..
Program :  (Açılışlar, Paneller, Tiyatro, Gezi ve akşam saat 19 00 dan itibaren alanlardan aralara taşan ”büyük bir insan kalabalığı ile, başta Türkü olmak üzere sunulan müzik’le geç saatlere kadar, bazen de ele tutuşup halaylarla doyasıya eğlenildi.. O güzelliklerin altında imzası olan, Başta:  Sayın, ”Belediye Başkanı Mehmet KIZITAŞ ve  Sayın Vakıf Başkanı Hasan AYDIN, olmak üzere hizmetten hizmete durmadan koşuşturan arkadaşları da birlikte yürekten kutluyorum.. Koştular sa başardılar da.
Benim memleketim, güzel Arguvan
Ben de buralıyım,  diyen sevinsin
İster  gurbet  elde, yada  sılada
Adını dillerden, duyan  sevinsin
11, Arguvan U A. Türkü Festivalini o güzel insanlarla coşkuluyla yaşadıktan sora başta bir kıtasını bu araya koyduğum ”o şiiri  yazıp son kitabıma da koyduğuma ve övgüyle de anlattığıma bir o kadar da sevindiğimi duyurmak isterim..
Evet,  Arguvan ‘a ”Adından büyük bir ilçe dedimse, yazımı okuyan her yoldaş da bu görüşüme katılacaktır diye düşünüyorum..
Nüfusu 10 bin bile olmayan ”kendine has kültürü ile 30 bin insanı iki gün içinde o güzelim coşkuya çekebiliyor ve adını ülke ve ülke dışına da taşımış ise ”kim daha büyük, onu da düşünüp anlayanlar desin.. Ancak, sanat ve kültürün ”dünya barışı için en açık kapı olduğu her aklıselim tarafından biliniyor olsa da ne yazık ki, o güzelim etkinliğe üç
kilometrelik ara bozuk yolun düzeltilmesi ilgililer tarafından Sayın ”Başkanımızı duymazlıktan geldiler.. Program sonu ”Arguvan polisimizin koruması ve gözlemleri sayesinde o ara kazasız belasız hele de geçilmiş oldu..
Bu ”11. Uluslar arası Arguvan Türkü festivali her iki başkanın çabalarıyla zorluklar aşıldığını diye düşünebiliriz öyledir de, ancak yukarda da bahsettiğim gibi, ülkeyi yönetmek için göreve getirilen iktidarın binlerce vatandaşın kültür ve sanat adına düzenleyip yaşamak istediği bir programa katkı sunmaması da neye yorumlanacaksa anlamakta zorlanıyoruz..
Türkü adına bu üç güne emek veren herkese bir daha gönülden teşekkür ediyor ve 2015 in sabırsızlıkla beklendiğini de ilgililere önemle duyurmak isteriz..
Saygılarımla..
Ali Rıza UĞURLU

Previous 11. ULUSLARARASI ARGUVAN TÜRKÜ FESTİVALİMİZİ ONBİNLERCE HEMŞEHRİMİZİN KATILIMI İLE GERÇEKLEŞTİRDİK

Vakıf Merkezi

Bilgilendirme

Bu site aracılığı ile toplanan tüm bilgiler KVKK kanunu ve ilişkili mevzuatlara uygun şekilde depolanmakta ve işlenmektedir. Bilgilendirme metnini incelemek için lütfen aşağıda yer alan butonu tıklayınız.

Coyright 2023 Rize Web Tasarımı. All rights reserved.