13. ARGUVAN TÜRKÜLERİ SES YARIŞMAMIZ 14 NİSAN PAZAR GÜNÜ YAPILDI

Vakfımızın geleneksel hale getirdiği ve türkülerimizin yaşatılması adına çok önemli bir görevi yerine getiren ses yarışmamızı 14 Nisan 2013 Pazar günü Yeditepe Üniversitesi İnan Kıraç konferans salonunda dostlarımızın yoğun katılımı ile başarılı bir şekilde gerçekleştirdik.
Yarışmamız saat 13.30 da sunucumuz, 1. Arguvan türküleri ses yarışması birincisi, sanatçımız Sercan Direk’in açılış konuşması ile başladı. Sercan Direk, Sponsorlarımız Kayhan Matbaa ve Yön Radyoya, Yeditepe Üniversitesine, sivil toplum ve meslek örgütü temsilcilerine, basın mensuplarına ve katılımcılara teşekkür ettikten sonra orkestramzı takdim etti.
Orkestra Şefi   : Seval Eroğlu
Bağlama           : Onur Mutlu
Cura                  : Rıza Tokmak
Bass Bağlama  : Serkan Yıldız
Divan Bağlama: Gökhan Karakaya
Kaval                 : Ufuk Şimşek
Mey, Duduk, Zurna: Cem Ekmen
Perküsyon        : Ümit Kartal
Devamında Jüri Üyelerini takdim etti.
Jüri Başkanı   : Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ali Özdemir
Jüri Üyesi       : Yrd. Doç. Dr. Göktan Ay
Jüri Üyesi       : Halk Müziği Sanatçısı, Nida Ateş
Jüri Üyesi       : Halk Müziği Sanatçısı, Gülcan Kaya
Jüri Üyesi       : Halk Müziği Sanatçısı Cemal Öztaş
Jüri üyeleri yerini aldıktan sonra Orkestra, Arguvan ezgilerinden oluşan  entrumantal müzik yaptıktan sonra Seval Eroğlu ve Onur Mutlu birer türkü söylediler.
Devamında sunucumuz Vakıf başkanımız Mehmet Kızıldaş’ı konuşma yapmak üzere sahneye davet etti.
Vakıf başkanımız konuşmasına şu şekilde başladı” Değerli konuklar türküye tutunan şehrin güzel insanları, Sevgili Arguvanlılar;
Vakfımızın Düzenlemiş olduğu 13.cü Arguvan Türküleri Ses yarışmasına
hoş geldiniz.
Geçmiş dönemde müzik,bir konuşma dilidir. Acıyı, sevinci, öfkeyi, isyanı,  hasreti, özlemi dile getirmenin aracıydı. Gelinlerin kınası türkülerle yakılır, düğünler türkü ile halay ile oyun havası ile kurulur, Ölüler ağıtla toprağa verilir, ağaya-beye türküyle kafa tutulurdu. Halk bu ürünleri hiçbir karşılık beklemeden üretmiş ve bize kültürel miras olarak bırakmıştır. Bu ifade biçiminin giderek yok olduğunu üzülerek görmekteyiz. İnsanlar günümüzde ne yazık ki artık duygularını türkü yakarak ifade etmiyor, daha çok profesyonel müzisyenlerin ısmarlama eserleriyle yozlaşmış bir şekilde sürdürüyor ve tüketiyor. Bizler bu yozlaşmaya karşı durmak, kendi kültürümüzün yaşatılması, yayılması konusunda Arguvan Vakfı olarak yıllardan beri sürdüre geldiğimiz mücadelemize sizlerden aldığımız güçle devam ediyoruz.
YOZLAŞMAYA KARŞI KÜLTÜRÜMÜZÜ, POPÜLER MÜZİĞE KARŞI TÜRKÜLERİMİZİ YAŞATMAYI SAVUNUYORUZ… konuşmanın devamı
Vakıf başkanımızın konuşmasından sonra CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’nın, Malatya Valisi Vasip Şahin, Almanya arguvanlıar derneği mesajları okundu ve yarışmaya geçildi. sırası ile ; Necip Karamuk, Alev Ermiş, Ebru Yaman, Müslüm Fidan, Mustafa Eroğlu, Soner Ergül, Sinem Taşkıran, Deniz Bayır, Gülser Bayram sahne aldılar.
Yarışmacılar türkülerini okurken salonda bulunan büyük kalabalık pür dikkat ve büyük bir haz ile onları dinliyordu. Son yarışmacıdan sonra jüri değerlendirmesi için 15 dakika ara verildi.
Jüri değerlendirmesini bitirdikten sonra yerini aldı ve herkesin merakla beklediği sonuçlara sıra gelmişti. Hem yarışma esnasında hem de sonuçların açıklanacağı sırada sahne arkasında yarışmacıların heyecanı görülmeye değerdi.
ilk önce vakıf başkanımız Mehmet Kızıldaş Seval Eroğluna çalışmalarından ötürü teşekkür plaketi verdi. devamında yarışmacılara katılım belgeleri geçmiş dönem başkanlarından Şahinder Güven Ercan ve Kasım Eren tarafından, 3. olan yarışmacımız Deniz Bayır’ın ödülü Bellikler Dernek Başkanı Mehmet Ali Parlak tarafından, 2.olan yarışmacımız Alev Ermiş’in ödülü Maltepe Belediye Başkan Yardımcısı Nimet Karabulut tarafından, 1. olan yarışmacımız Ebru Yaman’ın ödülü ÖDP Genel Başkanı Alper Taş tarafından takdim edildikten sonra. Yarışma birincimiz Ebru Yaman, Kekliği Sekemedim ve Gülüm Seni Alır Dağlara Kaçarım türkülerini tekrar seslendirdi.
13. Arguvan Türküleri Ses yarışmamızın başarılı bir şekilde sonuçlanmasına katkı sunan Kamu kurumu yöneticilerine, Siyasi parti yöneticilerine, Meslek .Örgütü yöneticilerine, Sivil toplum örgütü yöneticilerine, Arguvanlılara ve Arguvan Dostlarına, yarışmayı tamamlayana kadar emeği geçen tüm dostlarımıza ve Vakıf yönetimine teşekkür ediyor,  kültürümüze yaptıkları katkıdan dolayı Tüm yarışmacılarımıza sanat hayatlarında başarılar diliyoruz.

 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 

Alev Ermiş


 
 
 
 
 
 

Deniz Bayır


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ebru Yaman


 
 
 
 
 
 
 

Gülser Bayram


 
 
 
 
 
 
 

Müslüm Fidan

Mustafa Eroğlu

Necip karamuk

Sinem Taşkıran

Soner ergül

 
 

Previous ALİ RIZA UĞURLU'DAN ''BARIŞ EKMEK SU HAVA KADAR GEREKSİNMELİDİR //'' YAZISI

Vakıf Merkezi

Bilgilendirme

Bu site aracılığı ile toplanan tüm bilgiler KVKK kanunu ve ilişkili mevzuatlara uygun şekilde depolanmakta ve işlenmektedir. Bilgilendirme metnini incelemek için lütfen aşağıda yer alan butonu tıklayınız.

Coyright 2023 Rize Web Tasarımı. All rights reserved.