ARGUVAN BELGESELİ İÇİN ÖNEMLİ DUYURU

 
 SEVGİLİ  ARGUVANLILAR
Gün geçmiyor ki ömrümüzden güzel bir şeyler eksilmesin. Yaşam, durmadan unutuşa doğru kayıyor ve bizler günden güne kendimize daha çok yabancılaşıyoruz. Artık köylülerimizi değil, mahallede birlikte büyüdüğümüz arkadaşlarımızı, sülalemizdeki büyükleri değil; neredeyse kardeşlerimizi, kuzenlerimizi bile arayamaz, göremez olduk. Metropol kentler hepimizi etimizle, kemiğimizle yok etmeye çalışıyor. Bir yandan herkesin omuzlarına çöken ekonomik sorunlar, bir yandan bu uçsuz bucaksız kentlerdeki ulaşım ve zaman sorunu herkesi yedi tepenin bir ucuna fırlattı. Yüreklerimizdeki sevgi sıcak kalsa da, görememenin getirdiği uzaklığı yaşıyoruz.
Mart ayı içerisinde, Arguvan Vakfı’nda yapılan bir toplantıda; bu yabancılaşmayı ve yitişi bir parça önleyebilmek, kültürümüzü ve inancımızı somut verilerle, herkesin bilgisine ve görüşüne sunabilmek adına ‘Arguvan Belgeseli’ hazırlamaya karar verdik, katılan sanatçı dostlarımızla ve vakıf yönetimiyle birlikte görev dağılımı yaptık.
Bildiğiniz gibi, böyle bir iş için Arguvanlıyım diyen herkesin ilgi ve desteğine gereksinim olacaktır. Görevlendirilen kişiler, o gün orda oldukları için gönüllü oldular. Yoksa doğal olarak herkes bu işin bir çalışanı, görevlisidir.
Kimi zaman; bir meşenin hışırtısı, ekin tarlasının rüzgârla çalkalanışı, iğde çiçeğinin kokusu, bir kilimdeki motif, bir eski fotoğraf, bir dağ ya da dere görüntüsü bizleri alıp götür müyor mu? Nereye, Malatya’dan öteye, Kırkgöz’ün köprüsünden, Yazıhan’ın sapsarı yazlarından ileri’ye… Dilimize doladığımız bir türküyle birlikte kamyonlar, gurbetler gelmiyor mu aklımıza? Kışın; uzun bir beyazı soluyan kar altındaki evlerimizin yalnızlığı, baharda, yarısı erimiş karların kıyısında açan üç dal navruz, avcıların yakaladığı keklikler, kış yarı eğlenceleri, masal geceler gelmiyor mu aklınıza?
Köyleri renklendiren deliler, divaneler, ermişler, gün görmüş pirler vardır. Nâzım Hikmet’in dediği gibi: “ Hoca Nasrettin gibi ağlayan/ Bayburtlu Zihni gibi gülen”ler vardır. Yemekler vardır, bin bir emekle yoktan var edilmiş. Türküler vardır kahırlı, acısı içine dürümlü; sevdası bol, kavuşması ırak. Yoksulluk vardır zaman zaman; devletin ötelediği, üvey saydığı, bir dilim bile pastasından vermediği… Gurbet vardır, her çocuğun gözyaşlarıyla babasını İstanbul’a yolladığı, taze gelinlerin güz beklediği, yol beklediği gurbetler…
İsterse ömrümüzün çoğu büyük kentlerde geçsin; nerede yaşama merhaba demişsek orası ömür boyunca peşimizden gelir. Anımsar, ama her an gidip gelemeyiz. “Arguvan Belgeseli” yapalım derken; yukarıda saydığım anmalıklarla birlikte, her köyün nüfusunu, yaşam biçimini, kültür düzeyini, tanınmış bireylerini, köyün coğrafik ve tarihsel özelliklerini, türkü, masal, fıkra gibi kültürel değerlerini, insan ve inanç ilişkilerini, Türkiye’deki yerini belgelemek istedik. Zorluğunu duyumsayarak, her Arguvanlının kendisinden bir şeyler bulabileceği bu çalışmaya evet dedik. Her evde, her köyün arşiv kişileri ya da derneklerinde mutlaka işimize yarayacak, daha doğrusu kendi köylerinin belgeseline ışık tutacak malzemeler (resimler,yaşanmış hikayeler, türkülerin öyküleri, tekerlemeler, kaset, CD, film, kamera kayıtları, mektuplar, defter notları…) vardır. Bunların vakıf sekreterliğine teslim edilmesi; yapımı daha çok kolaylaştıracak, belgeseli daha renkli kılacaktır.
Söz gider yazı kalır” ifadesini çoğumuz biliriz. Bizi biz yapan Arguvan kültürü günden güne unutulmakta, talancıların elinde türkülerimiz yozlaştırılmaktadır. Bir tek dizemizin, şiirimizin çalınması, alınması bile yüreğimizin soyulması demektir. Köylerimizin bile kapatılma tehlikesi geçirdiği, adlarının değiştirilerek anılarımızın şaşırtıldığı günümüzde; “Arguvan Belgeseli” bir direniş olacaktır. Torunlarınıza bırakacağınız en güzel miras “Arguvan Belgeseli” olmalıdır. Niye mi? Orada siz olacaksınız. Geçmişiniz ve geleceğiniz olacaktır.
Yerel olunmadan evrensele varılmaz. İlkin böylesine önemli belgesellerle kendi kimliğimize sahip çıkacak, sonra da tüm dünyaya bu güzel kültürü tanıtacağız. Bu belgeselin birer parçası olan sizlere selâm olsun. Yüreğiniz ve desteğiniz bizlerle olsun.
ARİFE KALENDER

Previous 13. GELENEKSEL ARGUVAN TÜRKÜLERİ SES YARIŞMASI ÖN ELEMELERİ YAPILDI

Vakıf Merkezi

Bilgilendirme

Bu site aracılığı ile toplanan tüm bilgiler KVKK kanunu ve ilişkili mevzuatlara uygun şekilde depolanmakta ve işlenmektedir. Bilgilendirme metnini incelemek için lütfen aşağıda yer alan butonu tıklayınız.

Coyright 2023 Rize Web Tasarımı. All rights reserved.