8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLADIK

 

fotoğraf Eda Genç tarafından çekilmiştir

 
 
 
 
 
 
 
 
Kadın Komisyonumuzun hazırladığı ‘8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ‘ kutlaması 11 Mart Pazar günü Arguvanlıların ve Arguvan dostlarının geniş katılımı ile Vakıf merkezinde kutlandı.
Etkinliğe katılan dostlarımızı ilk olarak, Yönetim Kurulu Başkanımız ve Yönetim Kurulu üyelerimiz karşıladılar. Kadın komisyonumuzun hazırladığı ikramlar dostlarımıza sunuldu ve program başlayana kadar güzel sohbetler edildi.
Saat 13.30 da proğramımız Yönetim Kurulu Üyemiz Sakine Yıldırımın açılış konuşması ile başladı. Sakine Yıldırım, Vakıf Başkanımız Mehmet Kızıldaş’ı sahneye davet etti.
Vakıf Başkanımız yaptığı konuşmada ülkemizde ve dünya’da  kadınların; emperyalizmin, emek sömürüsünün, antidemokratik tutum ve yapının, töre ve geleneklerin, ayrımcılığın, ırkçılığın, yabancılaşmanın, eşitsizliğin var olduğu her alan’da sorunların ağırlaşarak yaşamakta olduğunu belirtip, hak mücadelesinde her zaman için kadınlarımızın yanında olduğumuzu söyledi. Türkiye’deki iktidarın kadınları eve kapatmak için bir çok bahaneler üretmeye çalıştığını ve son olarak kadınlar ile ilgili yasanın meclisten geçerken iktidar eliyle nasıl kuş’a çevrildiğini anlatarak konuklara bu etkinliğe katılımlarından dolayı teşekkür ederek tüm kadınları temsilen Gülşen Kılıç Teyzemize karanfil  verdi ve  Emekçi Kadınlar gününü kutladı.
Vakıf Başkanından sonra sahneye, Yönetim Kurulu Üyemiz Zülbet Özbakır  gelerek günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.
Zülbet Özbakın’ın konuşmasından sonra konuğumuz, sinema yönetmeni ve yapımcısı Serpil Güler sahneye gelerek konuklara günün tarihi ile ilgili bilgiler verdikten sonra Kadınlara  uygulanan şiddete değinen konuşmacımız, hergün öldürülen, tecavüze uğrayan, şiddet uyğulanan yüzlerce kadın olduğunu belirtti. Annelerin çocuk yetiştirirken dikkat etmeleri gereken konulara değindikten sonra çalışma yaşamında kadınların karşılaştıkları zorluklara değinerek. Türkiye Yazarlar sendikasının isteği ile Prof. Dr. Büşra Ersanlının 8 Mart dolayısı ile kaleme aldığı yazıdan alıntılar yaptı. Özetlersek;
Doğuran kadın, emziren kadın, pişiren kadın, paylaştıran kadın, toplayan temizleyen kadın,hasta bakan, yaşlı bakan kadın, herşeyi zamanında yetiştiren kadın, onaran koruyan kadın, evdeki kayıtsız gizli emek üstüne tarlada da gizli emek veren kadın, fabrikada, okulda, iş yerinde düşük ücretle çalıştırılan kadın, biriktiren yine kadın ama…
Karar veren erkek!
hükümet %90 erkek
Meclis %86 erkek
Yerel yönetimler %98 erkek,
Yönetici bürokrat %99 erkek
Sermayeyi elde tutan %99 erkek
Nedir kadından istenen?
Kendini göstermesin
İktidar mücadelesi için, savaş için, erkek çocuk yetiştirsin!
Zekasını kamu alanında göstemesin
Mesleğinde erkeği geçmesin!
Ne yaparsa yapsın, BİR ADIM GERİ DURSUN!
‘Uslanmayan’ cezaevine girsin
Daha sonra herkesi hüzünlendiren, bir o kadar da işkencecilere, faşistlere ve onları koruyan düzene karşı öfkelendiren; Fatma Tokmak adlı Kürt kadın mahküm’ün Cumhurbaşkanı’nın Eşine yazdığı mektubu okudu.
Konuğumuzun konuşmasının ardından Slayt gösterisi yapıldı.
Dinleti bölümünde, Şehriban Keleş , Hakan Çakmak ve Hıdır Göksü türküleriyle  bizleri Arguvan’a götürürken konuklarımız da Türkülere eşlik ettiler.
Etkinliğimize katılan Dernek Başkanları ve Eşlerine, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Eşlerine,  ses düzenini sağlayan Ataşehir Belediyesine, konuk konuşmacımız Serpil Güler’e, Sanatçılarımız; Hıdır Göksu’ya, Hakan Çakmak’a,  Şehriban Keleş’e, duyarlı konuklarımıza ve  Kadın Komisyonumuza teşekkür ediyoruz.

fotoğraf Eda Genç tarafından çekilmiştir

fotoğraf Ali Haydar Karaçam tarafından çekilmiştir

fotoğraf Ali Haydar Karaçam tarafından çekilmiştir

fotograf Eda Genç tarafından çekilmiştir

fotoğraf Ali Haydar Karaçam tarafından çekilmiştir

fotoğraf Eda Genç tarafından çekilmiştir

fotoğraf Ali Haydar Karaçam tarafından çekilmiştir

fotoğraf Ali Haydar Karaçam tarafından çekilmiştir

Previous SİVAS KATLİAMINI UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ

Vakıf Merkezi

Bilgilendirme

Bu site aracılığı ile toplanan tüm bilgiler KVKK kanunu ve ilişkili mevzuatlara uygun şekilde depolanmakta ve işlenmektedir. Bilgilendirme metnini incelemek için lütfen aşağıda yer alan butonu tıklayınız.

Coyright 2023 Rize Web Tasarımı. All rights reserved.