Hemşehrimiz Süleyman Kılıç'dan Arguvan Adliyesi için acil eylem planı

ARGUVAN İÇİN ACİL EYLEM PLANI
Arguvan ilçemizin içi boşaltılmaktadır. Bir ilçe kurumlarıyla vardır. Arguvan adliyesi kaldırılmıştır. Arguvan askerlik şubesi kapatılmıştır. Bu gidişle ilçe statüsünden de kaldırılacaktır. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) niyeti belli olmuştur. Arguvan ilçesi ilçelikten düşürülecektir. Ama Arguvanlı bunun farkında değildir. Adliyesi kapatılan 44 ilçe mücadele ederek adliyelerini tekrar almışlardır. Bu Arguvan için bir örnek teşkil etmelidir. ‘’Ağlamayana mama yok’’  Mücadelesiz kazanımlar yoktur, haklar söke söke alınır. Arguvan’ın adliyesi de askerlik şubesi de geri alınır mı? Alınır ama doğru ve zamanında yapılacak mücadele ile. İlk önce Arguvanlı buna inanmalıdır. Arguvan halkı kendi yaşamına ve yaşam alanına sahip çıkmalıdır. Karamsarlığa, dağınıklığa, vurdumduymazlığa son vermelidir. Kendi içinde birlik ve beraberliği güçlendirmeli, omuz omuza vermelidir. Arguvanlının en çok
birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğu  önemli dönemi yaşıyoruz. Yapılacak girişimler için öncelikle bir TERTİP KOMİTESİ oluşturulmalıdır.
TERTİP KOMİTESİ
Başta Arguvan Belediyesi, köy muhtarları, demokratik kitle örgütleri, siyasi partiler, varsa Malatya barosu ve Malatya’nın milletvekillerinden oluşan bir tertip komitesi kurulmalıdır. Bu komite ilk önce Arguvan halkını bilgilendirmeli ve harekete geçirmelidir.
ARGUVANDAN MALATYA’YA YÜRÜYÜŞ VE MİTİNG
İlk eylem Arguvan’da 46 köy var her köyden en az 10 traktör, traktörü olmayan köyler at, katır ve eşeklerle Arguvan Malatya yürüyüşü organize edilmelidir. En az 500 traktörün Arguvan dan Malatya’ya  yollara dizildiğini bir düşünelim; müthiş bir eylem olur. Etkili olabilmesi için ulusal basın ve yerel basın ziyaret edilmelidir, eylemin amacı anlatılmalıdır. Arguvan halkının katılımının yanında yazarlarımız, ozanlarımız sazlarıyla kitaplarıyla yürüyüşün en önünde olmalıdır. Yöresel kıyafetleriyle kadınlarımız, çocuklarımız yürüyüşte yer almalıdır. Yürüyüş boyunca hazırlanan el broşürü ile yürüyüşün amacı özet olarak anlatılmalı ve Malatya halkı bilgilendirilmelidir. Malatya’daki miting alanında basın açıklaması yapılmalı  ve tertip komitesi heyeti Malatya Valiliği ve Belediye Başkanı’nı ziyaret ederek taleplerimizi anlatan dosyayı sunmalıdır. Daha sonra bu heyet Ankara’ya giderek hükümet ve muhalefet partilerini ziyaret ederek destek istemelidir.
Arguvan adalet istiyor,
Adliyemizi geri istiyoruz
Türkülerin gözesi Arguvan’a kıymayınız
Arguvan Türkiye’nin incisi, barışın kardeşliğin ilçesidir
Arguvan ilçe olarak kalmalıdır
Türkülere kıymayınız
Yargımızı geri istiyoruz
Duy sesimizi Malatya
Duy sesimizi Ankara
Duy sesimizi Türkiye

Previous 10. Uluslararası Arguvan Türkü Festivalinin Ardından

Vakıf Merkezi

Bilgilendirme

Bu site aracılığı ile toplanan tüm bilgiler KVKK kanunu ve ilişkili mevzuatlara uygun şekilde depolanmakta ve işlenmektedir. Bilgilendirme metnini incelemek için lütfen aşağıda yer alan butonu tıklayınız.

Coyright 2023 Rize Web Tasarımı. All rights reserved.