DOSTLUK VE DAYANIŞMA GECEMİZİN ARDINDAN

 

vakıf başkanı konuşması

19 Kasım 2011 Cumartesi akşamı yaptığımız geceyi Arguvanlıların ve Arguvan gönül dostlarının yoğun katılımıyla gerçekleştirdik.

Gecemizin asıl amacı olan eğitime katkı sunmada Arguvanlılar ve Arguvanlı olmayan dostlarımız ne kadar özverili olduklarını birkez daha gösterdiler. Geleceğimiz olan gençlerin daha iyi şartlarda eğitim hayatlarına devam edebilmeleri için katkı sunma erdemliliğini gösteren ve gecemize katılan değerli dostlarımıza birkez daha teşekkür ediyoruz.
Gecemiz sunucumuz Funda Salman’ın açılış konuşması ile başladı. Devamında 1998 yılında düzenlenen Arguvan Türküleri Ses Yarışması birincimiz Sercan Direk sahne alarak güzel bir müzik ziyafeti çekti.
Sunucumuz, Vakıf başkanımız Mehmet Kızıldaş’ı sahneye davet etti. Başkanımız konuklara hoşgeldiniz dedikten sonra konuşmasını şu şekilde sürdürdü ”
Toplumların medeniliği yaşadıkları bölgelerde sivil toplum kuruluşlarına olan üyelik
sayılarıyla ölçülür. Biz Arguvanlılar örgütlenmenin önemini ve gerekliliğini
gördüğümüz için, örgütlenmenin insan yaşamında su ve hava kadar önemli olduğunu
bildiğimizden, örgütlenme konusunda üzerimize düşen görevi 46 köyümüzden 28 köy
derneği ve vakıf örgütlülüğüyle bu konuya verdiğimiz önemi göstermiş
oluyoruz. Değişen global dünyada, insan ilişkilerinin ve samimiyetin donuklaştığı, menfaat ilişkilerinin ön planda tutulduğu, sanal alemin insan duygularını yozlaştırdığı ve her şeyden önemli olan kültürümüzün artık yok denecek kadar azaldığı bir süreçten geçiyoruz. Biz Arguvan Vakfı olarak bu yozlaşmaya ve kirliliğe karşı kültürümüzü korumanın mücadelesini veriyoruz.Yargının siyasallaştığı, gazetecilerin haber yazmaktan korktuğu, köşe yazarlarının eleştirmekten çekindiği, öğrencilerin hak aramaktan dolayı hapse atıldığı, haklarını arayan emekçilerin biber gazına ve joplamaya maruz kaldığı, iktidara muhalefet etmenin örgüt üyeliği ve çete oluşturmayla suçlandığı, akademisyenlerin, bilim adamlarının tutuklandığı bir dönemden geçiyoruz. Bizlerin, çocuklarımızın, ve torunlarımızın gelecekte karşı karşıya kalacakları karanlık günleri yaşamamak için bu günden örgütlü bir mücadelenin gerekli olduğunu görüyor, bu konuda bütün birey ve sivil toplum kuruluşlarının üzerine düşeni eksiksiz yapması gerektiğini düşünüyoruz.
Sizlere kısaca vakfımızın etkinliklerinden bahsetmek istiyorum.
11.sini düzenlediğimiz, Arguvan Türküleri ses yarışmasını, Arguvanlıların ve
dostlarımızın yoğun katkısıyla, Yeditepe Üniversitesi konferans salonunda
gerçekleştirdik.
9.Uluslararası Arguvan Türkü Festivalini, Vakfımız, Arguvan Belediyesi ve Köy Dernekleri ile düzenledik. Birbirinden değerli, halk müziği sanatçıları ve dünyadan seçkin gruplar bizlere coşkulu anlar yaşattılar. İbrahim Kaboğlu, Nuray Mert, Turan
Eser’in katıldığı nasıl bir anayasa konulu panel, Arife Kalender, Ahmet Telli,
Betül Tarıman, Haydar Ergülen’in katıldığı şairler buluşması, köylerde tiyatro
gösterilerinin düzenlendigi köy gezilerinin yapıldığı dolu dolu bir festival
yaşadık.
Vakfımızın yayın organı olan Arguvan Olgusu Dergisini düzenli olarak sizlerle buluşturduk.
Vakıf merkezimizde söyleşiler, dinletiler ve 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününü
kutladık.
Bu gecemizin asıl amacı eğitime destek sunmak.  Toplumların medeniliği, eğitim
seviyeleri ile ölçülür.  Eğitimli toplumlar toplumsal barışı, özümseyen ve içlerine sindiren topluluklardır.  Eğitim seviyesi yükseldikçe bilimin önemi artar, toplumdaki olumsuzluklar azalır.   Cehalet ile gelişmişliğin, arasındaki fark siyah ile beyaz kadar zıttır.  Kadına uygulanan şiddet ve işlenen kadın cinayetlerinin temelinde yatan en başlıca sorun eğitimdir. Toplumda bireyselliğin körüklendiği, cahilliğin kol gezdiği, depremde enkaz altında kalmanın kader sayıldığı,  eğitime ayrılan bütçenin dinayete ayrılan bütçenin gerisinde kaldığı bir dönemde öğrencilerin kurumlardan alacağı küçük burslara muhtaç edildiği bir süreci yaşıyoruz. Bizlere bu olumsuz süreci yaşatanlara inat, eğitim almak isteyipte maddi olanaksızlıklar nedeniyle eğitimlerine devam  etmekte zorluk çeken öğrenci kardeşlerimize destek olmak bizim için
zorunluluktur. Eğitim kötülükleri önlemenin en temel yollarından biridir. Cehalet ve gericiliğe dur demenin başlıca yoludur.  Eğitimin önemini bilen bir topluluk olarak,
yüksek okulda öğrenim gören ihtiyaç sahibi öğrencilerimize burs sağlamak
amacıyla düzenlediğimiz, gecede geçen yıl olduğu gibi katkı ve desteğinizin
artarak süreceğini biliyoruz.
Bu senede vakfımıza sağladığı önemli burs katkısından dolayı Ataşehir Belediye Başkanımız Sayın Battal İlgezdi’ye, İlçemiz Arguvan’dan gelerek gecemize katılan İlçe Kaymakamımız Sayın Mehmet Maraşlı ve eşi Hanımefendiye, Bütün etkinliklerimizde yanımızda olan Arguvan Belediye Başkanı Sayın Hüseyin Taştan ve eşi Hanımefendiye, geçen yıl burs veren, bu senede verecek olan tüm dostlarımıza, Her etkinliğimize önemli destek sunan köy dernek başkan ve yönetim kurulu üyelerine, Basın Sponsorumuz 96.6 frekansından yayın yapan Yön Radyo Yönetim Kuruluna, Arguvan Vakfının gecesini sunmak, benim için onurdur diyen sunucumuz Funda Salman’a, Gecemize katılan tüm sanatçı dostlarımıza ve bizleri yalnız bırakmayan siz değerli konuklarımıza candan teşekkür ediyoruz.” diyerek Türkiye’deki durumu gözler önüne serdi ve örğütlülüğümüzün önemini ve eğitimli bir toplumun gerekliliğini birkez daha bizlere hatırlattı.
Başkanımız konuşmasını bitirirken Arguvan Belediye başkanımız Hüseyin Taştan’ı sahneye davet etti . Belediye Başkanımız Arguvan’ da gerçekleştirdiği ve yapmayı düşündüğü projeleri anlatarak Arguvanlı kurumlardan Arguvan’a destek olmalarını istedi.  CHP İstanbul Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu, CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi birer konuşma yaparak konukları selamladılar. , Arguvan Kaymakamı Mehmet Maraşlı yaptığı konuşmada Arguvanlı kurumların başarılı işler yaptığını ve bu kurumlarla ortak Arguvan için önemli işler yapılabileceğini belirtti. Devamında sahne alan Arguvanlı sanatçımız Celal Öztaş bizleri o güzel sesi ile Arguvan!a götürdü.
Gecemizin amacı olan burs bağışını başlatmak için sunucumuz Vakıf başkan Yrd. ve kurucumuz Hasan Aydın’ı sahneye davet etti. Hasan Aydın eğitim konusundaki bilgilendirmeleri ve bağış konusunu çok güzel anlatımı ile dostlarımız yoğun katılım ile eğitim bağışlarını yaptılar.
Daha sonra sahne alan Töre Anadolu’nun eşsiz sesi ve yorumu ile halaylar çektik, eğlendik ve gecemizi bitirdik.

Arguvan Bld. Bşk. Hüseyin Taştan


 
 
 
 
 
 
 

Arguvan Kaymakamı Mehmet Maraşlı

CHP İst. Milletvekilleri Mevlüt Aslanoğlu ve Süleyman Çelebi

Dernek başkanlarımız

Misafirlerimiz

Sanatcımız Sercan Direk

Sanatçımız Cemal Öztaş

Sanatçımız Töre Anadolu

Fotoğraflar Azmi Tulunay tarafından çekilmiştir.
Previous YENİ BİR SİTE

Vakıf Merkezi

Bilgilendirme

Bu site aracılığı ile toplanan tüm bilgiler KVKK kanunu ve ilişkili mevzuatlara uygun şekilde depolanmakta ve işlenmektedir. Bilgilendirme metnini incelemek için lütfen aşağıda yer alan butonu tıklayınız.

Coyright 2023 Rize Web Tasarımı. All rights reserved.