KÜRECİK'TE KURULACAK FÜZE KALKANINA KARŞI TAKSİMDE BASIN AÇIKLAMASI

Malatya Kürecik’e kurulacak olan Füze Kalkanı-Erken Uyarı Radar Sistemi ile ilgili 22.09.2011 tarihinde  birçok Malatya ve Kürecik Derneği bir araya gelerek basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında Pazar günü saat 14.00’da Taksim’de, 2 Ekim’de ise Kürecik’te büyük çaplı eylemler düzenleneceği açıklandı.
Taksim’de bir otelde düzenlenen basın açıklamasına, Kürecikliler Kültür ve Dayanışma Derneği, Sevdilliler Dayanışma Derneği, Gücüklüler Dayanışma Derneği, Akçadağ ve Elbistan Sağlık ve Eğitim Vakfı, Köşk Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Kistikliler Vakfı, Kahyalı Orta Köy Derneği katıldı. Dernekler adına açıklamayı yapan Leyla Han Tüzel, mücadelelerinin amacının, yapılacak üsleri protesto etmek değil yaptırmamak olacağını söyledi.
“Bölge halkı üsse daha önce de karşı çıktı”
Bölge halkı olarak 1960’lı yıllarda kurulan üsse de karşı çıktıklarını hatırlatan Tüzel, o yıllarda konulan tepkiyi şimdi daha da arttırarak tüm araçlarla bu sürece karşı duracaklarını dile getirdi. Füze Kalkanı projesinin daha önce Çek Cumhuriyeti’ne yapılmasının planlandığını ancak onlar vazgeçtiği için Türkiye’de çalışma yapıldığını belirten Tüzel, projenin bölge halklarını tehdit ettiğini ve İsrail’i koruma amacı taşıdığını ifade etti.
“Halkların çıkarına değil”
Dünyanın haramilerinin halklara karşı geliştirdikleri proje ve planları uygulamak için olmadık kılıflar bulduğunu vurgulayan Tüzel, yetkililerin ulusal çıkar sözlerinin bu anlama geldiğini ancak bu ulusal çıkarların halkların çıkarına olmadığını söyledi.
“İnsanlar canlı kalkan olarak kullanılacak”
Türkiye halklarının, füzesi olan ve kendilerine füze ile saldıracak herhangi bir halkla düşmanlığı olmadığını belirten Tüzel, “Füze kalkanının kurulma amacı, ABD’nin İran ve diğer bölge halklarına karşı hazırlandığı savaşta, bölgeyi savaş alanı, insanları da canlı kalkan olarak kullanmak istemesidir. Buna karşı herkesi duyarlı olmaya çağırıyoruz. Bunun için Pazar günü 14.00’da Taksim Meydanında kitlesel bir basın açıklaması yapacağız. 2 Ekim’de ise Kürecik’te büyük bir miting yapacağız” dedi.
 
“Kürecik geçmişten gelen bir miras”
68 gençlik hareketinden olan Mustafa Yalçıner ise, Kürecik’in Türkiye halkına geçmişten gelen bir miras olduğunu söyledi. Kürecik’in yeni bir radar üssü olmadığını belirten Yalçıner, üssün geçmişte bir mücadele gündemi olduğunu hatırlattı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, üssün Türkiye’nin güvenliğini sağlayacağını söylediğini vurgulayan Yalçıner, bunun tam tersi bir durum olduğunu ve üssün hem Türkiye halklarına hem de bölge halklarına karşı bir tehdit oluşturduğunu dile getirdi. Türkiye’nin bu üs sayesinde bütün halkları ile birlikte hedef haline geldiğini belirten Yalçıner şöyle konuştu: “Bu radar Kürt halkı başta olmak üzere herkesin mücadelesine karşı kurulmuştur. Bu radara karşı mücadele etmek için bütün nedenler mevcuttur. Bu yüzden bu radara karşı mücadeleyi her alanA yaymamız gerekiyor. Ben bu mücadeleye baştan varım.”
Haber Kaynağı : www.sol.org.tr

Previous MUHTAR GAZİ TOPAL'DAN ARGUVAN ŞİİR'İ

Vakıf Merkezi

Bilgilendirme

Bu site aracılığı ile toplanan tüm bilgiler KVKK kanunu ve ilişkili mevzuatlara uygun şekilde depolanmakta ve işlenmektedir. Bilgilendirme metnini incelemek için lütfen aşağıda yer alan butonu tıklayınız.

Coyright 2023 Rize Web Tasarımı. All rights reserved.