Arguvan Türkü Festivali’nde barış ve kardeşlik rüzgarı esti.


 
Her yıl olduğu gibi bu yılda 24 – 25 Temmuz tarihinde düzenlenen 8. Arguvan Uluslararası Türkü Festivali 10binlerin katıldığı coşkulu bir kalabalıkla yapıldı.
Arguvan Vakfı , köy dernekleri ve Arguvan Belediyesi’nin birlikte organize ettikleri festivalin açılış konuşmasını yapan Vakıf Başkanı Mehmet Kızıldaş, ‘’ Arguvan Türküleri içerisinde, şiddeti, kini, kavgayı, öç almayı bulamazsınız. Arguvan Türküleri aşkın, sevdanın,gurbetin, hasretin, özlemin,ayrılığın ve insan sıcaklığının sarmaş dolaş olduğu bir söyleyiş biçimidir. ‘’ dedi.

Yurdun, içerisinde bulunduğu bu zor günlerde insanların özlemi olan barış içerisinde yan yana yaşama isteğini görmemezlikten gelindiğini, ülke sorunlarına barışçıl ve demokratik çözüm aranması gerekirken, sorunları ağırlaştırarak içinden çıkılmaz hale getirildiğini söyleyen Kızıldaş, ‘’ Arguvanlılar Alevisiyle, Sünnisiyle,  Türküyle, Kürtüyle bir arada barış içerisinde yaşayarak, Türkiye’ye örnek teşkil ediyor. ‘’ dedi.
2 gün süren festivalde türkü şöleninin yanı sıra panel, söyleyiş, sokak tiyatrosu ve köy gezileri yapıldı. Festivalin birinci gününde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,  çeşitli siyasi parti temsilcileri ve demokratik kitle örgütlerinin başkanlarının yanı sıra yurt içi ve yurt dışından çok sayıda izleyici katıldı.
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Arguvan Kültür Evi projesinin temelini attıktan sonra festival alanına gelerek kalabalık bir kitleye konuşma yaptı. Kılıçdaoğlu konuşmasında siyasi konulardan çok Arguvanlılar’ın kendisine göstermiş oldukları yoğun ilgiden bahsederek Arguvanlılar’a teşekkürlerini iletti., Arguvan halkının duyarlılığını bildiğini, oynanan oyunlara gelmeyeceğini ifade eden Kılıçdaroğlu’na Vakıf Başkanı Mehmet Kızıldaş,Halk müziğinin önemli ismi Muharrem Temiz ve Belediye Başkanı Hüseyin Taştan tarafından bir bağlama hediye edildi.
Arguvan Belediye Başkanı festivale katılan Kılıçdaroğlu’na ve tüm demokratik kitle örgütlerine göstermiş oldukları duyarlılıktan ötürü teşekkürlerini iletirken Arguvan’a gelen herkesin başımızın üzerinde yeri vardır diyerek konuklarını uğurladı. Festival için Kültür Bakanlığı’na başvurduklarını ancak hiçbir katkı alamadıklarını söyleyen Taştan,.festivalin tüm maliyetini Arguvanlılar ve iş adamları tarafından sağlandığını ifade etti.
Temmuzun kavurucu sıcaklığına rağmen Arguvan’a insan seli yaşandı.Herkesin heyecanını gözlerinden okumak mümkündü. Açılan standlar, köy çadırları, sokakta oynanan tiyatro gösterileri ile festival çok renkli görüntülere sahne oldu.
Arguvan Malatya iline bağlı küçük, ama adı büyük bir ilçe. Büyüklüğü kuşkusuz türkülerden gelir. Devletin görmezden geldiği, yok saydığı, üvey evlat muamelesi yaptığı yoksul bir ilçe olan Arguvan, yıllarca sol ve sosyal demokrat kimliği ile bilinen, farklı kültürleri bir arada yaşatmış, Türküyle,Kürtüyle,Alevisiyle, Sünnisiyle örnek bir yer.
Bu gün içinde bulunduğumuz coğrafyada yaşanan ayrışma ve kardeş kavgasınına inat, Arguvan halkının farklılıklarıyla birlikte yaşamını sürdürmesi herkesin görmesi ve anlaması gereken bir durum . Arguvan Türkü Festivali de bunun en güzel örneği. Türkiye’nin 4 bir tarafından katılan sanatçılar kendi dillerinden, kendi kültürlerinden ezgilerini hep bir ağızdan söylediler. Ulusal anlamda tanınmış sanatçılardan Cengiz Özkan, Nurettin Rençber, Zeynep Karababa, Yeninur Ada, Grup Mavra, Yeni Kapı tiyatrosu, Karadeniz  Rüzgarı Halk Oyunu ekibi ve daha birçok sanatçının katıldığı şölene, festivalin bu yıl Uluslar arası bir nitelik kazanmasından dolayı Ermenistan Halk Müziği Grubu, Hindistan Terapi grubu, Yunanistan Halk Müzik grupları da eşlik etti. Söyledikleri türkülerle festivale farklı bir renk katan sanatçılar, Arguvan festivalini’nin, Dünya ezgileriyle buluşmasına vesile oldular.
Bir el uzanır bana, sınırların ardından.
İşte bu sözü kanıtlarcasına dünya müziğinin melodileriyle buluşan izleycilerin, Ermeni Halk Müziği grubunun söylediği Sarı Gelin türküsüne eşlik etmeleri, Anadolu’nun hüzünlü hikayesinin gözler önüne serilmesiydi.. Görünen oydu ki türkülerin kardeşliği bin yılda geçse, halklar arasındaki en kopmaz bağı oluşturmaktaydı.
Festivalin önemli özelliklerinden biri de toplumsal barış konulu paneldi. Moderatörlüğünü vakıf yöneticilerinden Hasan Aydın’ın yaptığı panele, konuşmacı olarak Birgün Gazetesinden Burhan Sönmez, Cumhuriyet Gazetesi’nden Miyase İlknur ve gazeteci yazar Ertuğrul Kürkçü katıldı, Konuşmacıların ortak söylemi Türkiye’de farklı kültürlerin barış içerisinde birlikte yaşamasının, ırk,dil,renk,inanç ve kadın ayrımcılığından kurtulabilmenin olanaklarının var olduğunu ancak, bu sorunları yönetenlerin bilinçli olarak çözmek istemediklerini, ancak sol bir iradeyle çözümün gelebileceği oldu.Bir arada yaşayan Arguvan halkının, ötekileştirme kampanyası yapanlara, ortak kültürleriyle en güzel cevabı verdiği vurgulandı.
Toplumsal barışın herkesin ağzında sakız olduğunu belirten panelistlerden Miyase İlknur,” Barış istemek samimiyetle olur. Siyasilerin ne düşündüğü önemli değil. Önemli olan toplumların birbirlerini ötekileştirmeden kabullenebilmesi, bir arada yaşamasıdır.” dedi. Alevi açılımına ilişin de değinen İlknur, hükümetin Kürt açılındaki samimiyetsizliğinin, Alevi açılımında da devam ettiğini belirterek, ”Alevilere karşı ayrımcılık devam ediyor.. Yapılanların ” senin sorunlarını çözerim ama, sen bana benzersen” zihniyetdir.” dedi..
Konuşmacılardan Ertuğrul Kürkçü ise” Sistemden yana değilseniz sıkıntı yaşıyorsunuz. Özellikle 30 yıllık süre içerisinde değil, bunun öncesinde de bunu görüyoruz.Toplumsal barışın bizim için önemi, binlerce insanın bu kirli savaşta yok olmasından dolayıdır.” dedi..
Arguvanlılar’ın yoğun bir ilgi gösterdikleri panelde.,konuşmacılardan Burhan Sönmez’in yüreklerdeki ortak hissiyatı ortaya çıkaran ‘’ Akan göz yaşlarımız aynıdır’ sözü büyük alkış topladı.
Türkülerle coşan, türkülerle doğan Arguvanlılar ve katılan konuklar, bir sonraki festivalde buluşmak üzere vedalaşırken, Arguvanlılar gelen konuklarını 2 gün boyunca ağırlamanın sevincini ve uğurlamanın burukluğunu bir arada yaşadılar.
 
Azmi Tulunay

 

Previous Benimle Köye On Dakikalığına Gelir Misiniz?

Vakıf Merkezi

Bilgilendirme

Bu site aracılığı ile toplanan tüm bilgiler KVKK kanunu ve ilişkili mevzuatlara uygun şekilde depolanmakta ve işlenmektedir. Bilgilendirme metnini incelemek için lütfen aşağıda yer alan butonu tıklayınız.

Coyright 2023 Rize Web Tasarımı. All rights reserved.