YAZARLARIMIZ

 
ALİ RIZA UĞURLU’DAN ‘İNSAN HAKLARI HAFTASINI KUTLUYORUZ”

Yayın Tarihi:16.12.2012
Göreceğiz, ülkelerinde insan hakları yerine bir avuç vurguncunun vurgunlarla sistem içinde  palazlandırdıkları ’’ kendilerine göre‘ ’ayırdıkları ve de yaşattıkları Asil sınıf adına’ ülke yönetenler yine ekranlara geçip ‘’haftanın anlamı adına’’ ‘’haktan hukuktan söz edecekler.. Hem de insan yerine bile koymadıkları ‘’o güzel insanların ‘’yüzlerine gözlerinin de’’ içine baka baka.. 24 Ekim 1945 de kurulan Birleşmiş Milletler Örgütü’’nün öncelikle amacı ‘’Dünya da barışı ve güvenliği sağlamaktı.. 10 Aralık 1948 tarihinde Birleşmiş Milletler Örgütü ‘’İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’ni bu amaçla kabul ve ilan etmişlerdi..
30 maddeden oluşan bu beyanname insana değer veren, özgürlük, eşitlik, tanıyan üyeliği olan her ülkenin de kabul etmesi şart olan bir duyurudur..DEVAMI
 
ALİ RIZA UĞURLU’DAN ‘MALATYA VE YÖRE İNSANINA SUS PUSLU BİR YAŞAM’
 Yayın Tarihi:06.12.2012
Ne yapmak istendiği halktan gizlenmeye çalışılsa da ‘’Kürecik yükseğine konan’’füze Radarı’’ nın nedeni herkesçe iyiden iyiye anlaşılmış olsa gerek..
Arkasından Nato dan talep edilen‘’Patriot füzeler’’i ile amacın tam olarak anlaşıldığı konusunda tartışmaya hiç de yer kalmadı demektir..   DEVAMI
ALİ RIZA UĞURLU’DAN ‘İTİRAFÇI KATİLEDE Mİ SORGU YOK’
Yayın Tarihi:18.11.2012
Yüz bine yakın Alevi katili olarak tarihe bir çamur gibi yapışan Yavuz’’dan sora
‘’en büyük Alevi katili benim’’ diyerek  30 yıldır ortalarda dolaşan itirafçı
‘’Refet Küçüktiryaki’’ye )    DEVAMI
 
ALİ RIZA UĞURLU’DAN ‘SİSTEMİN İKİ YÜZLÜLÜĞÜ’
Yayın Tarihi:02.09.2012
Şehirlere başka  köylere neden daha başkasınız..?    DEVAMI
 
MEHMET UÇAR’DAN GELMEYEN  HÜMA KUŞU
Yayın Tarihi:09.07.2012
Evinde oğlunu bekleyen iki ana, her iki ana’nın da dilinde o türkü.
Anadolu da iyi bilinen “Hüma kuşu yükseklerden seslenir” türküsünde geçen
Hüma Kuşu’nu hiç merak edeniniz oldu mu?   DEVAMI
 
DEMOKRASİ BİR UZLAŞMA REJİMİ MİDİR?
Yayın Tarihi: 05-04-2012
Siyasi partiler demokrasinin olmasa olmazlarındandır denir ve de bilinir. Doğrudur  çoğulcu demokrasilerde aynen de öyledir..
Siyasi bir parti belli bir çoğunluğun oylarıyla ülke yönetimine getirilir. Getirilmeye  getirilir de, yaşamı konu alan  her konuda seçmen hukuku yetersizliklerin tamamlanması görevini de birlikte o iktidara yükler ve gerektiğinde de, sokağa çıkıp uyarılarda bulunmakla da mükelleftir. Demokrasilerde bunun burası da bir ‘’hukuku hak ve olmazsa da olmazlardandır..       DEVAMI
 
KENT VE YAŞAM

“İnsan yaşadığı yere benzer
o yerin suyuna, o yerin toprağına benzer
Suyunda yüzen balığa
Toprağını iten çiçeğe

DEVAMI

Arguvan Türkü Festivali’nde barış ve kardeşlik rüzgarı esti.

Her yıl olduğu gibi bu yılda 24 – 25 Temmuz tarihinde düzenlenen 8. Arguvan Uluslararası Türkü Festivali 10binlerin katıldığı coşkulu bir kalabalıkla yapıldı.
Arguvan Vakfı , köy dernekleri ve Arguvan Belediyesi’nin birlikte organize ettikleri festivalin açılış konuşmasını yapan Vakıf Başkanı Mehmet Kızıldaş, ‘’ Arguvan Türküleri içerisinde, şiddeti, kini, kavgayı, öç almayı bulamazsınız. Arguvan Türküleri aşkın, sevdanın,gurbetin, hasretin, özlemin,ayrılığın ve insan sıcaklığının sarmaş dolaş olduğu bir söyleyiş biçimidir. ‘’ dedi.
 

DEVAMI

Benimle Köye On Dakikalığına Gelir Misiniz?

“İstanbul’daki pikniğe gittiğimizde köylülerimizin köy hasretlerini giderecek bir şeyler aradıklarının farkına vardık. Gözleri ne kebapta ne de diğerşeylerdeydi. Kurulmuş bir çatma ve yayık, bir de ekmek tahtası ile sacındaydı.

 Dönüp dolaştığımız yer ya onun başı ya da yakınıydı. Yapılan yufka ekmeklerini kuzu eti lezzetinde ve bir honcu iştahıyla yedik. Biraz ilerleyince çocukluk ya da gençlik arkadaşlarını bulmuş anılarını birbirlerine, unuttukları yerleri en ince ayrıntılarına kadar hatırlatarak tekrardan paylaşan, hasret gideren insanlar bulduk karşımızda. Belli ki mutluluğun en güzelini yaşıyorlardı, paylaşıyorlardı.

DEVAMI

Köye Özlem

“Köyü öyle özledim ki , değerli dostlarım burnumda tütüyor . Aşk gibi bir hisle iç geçirip duruyorum. Gözlerini kapattığında onun güzel yüzünü düşünmek , tatlı bir heyecan ve sıcaklıkla kaplanan yüreğin sızısını hissedebilmek gibi bir hisle özledim işte köyümü”
 
 
 

DEVAMI

Röportaj: Nesrin ASLAN

“Bir tarihsel buluşmaya ihtiyaç var. Bu tarihsel buluşma, emek hareketinin bütünleştirici talepleriyle örneğin Alevi toplumunun, Kürt toplumunun taleplerini içermeli, sol sosyal demokratlar ve sosyalistlerin mücadelesini ortaklaştırmalı, Türkiye’nin demokratikleşmesi ve delik deşik olan sosyal yapısının örülmesine ortam sağlamalı. Böyle adımlar, girişimler solun ve toplumsal muhalefetin kendini yenilemesinin, geliştirmesinin koşullarını da yaratır.”
 
 

DEVAMI

 
 

Previous YONCALI (BİRİK) KÖYÜ

Vakıf Merkezi

Bilgilendirme

Bu site aracılığı ile toplanan tüm bilgiler KVKK kanunu ve ilişkili mevzuatlara uygun şekilde depolanmakta ve işlenmektedir. Bilgilendirme metnini incelemek için lütfen aşağıda yer alan butonu tıklayınız.

Coyright 2023 Rize Web Tasarımı. All rights reserved.