9. Arguvanlı Ozanları Anma Etkinliği düzenlendi.

Arguvan Belediyesi ile Ankara Arguvanlılar Derneği tarafından organize edilen 9. Arguvanlı Ozanları Anma Etkinliği Arguvan Abdal Musa Kültür Merkezinde yoğun bir katılım ile gerçekleştirildi.

İstanbul, Ankara ve Malatya’dan birçok türkü severlerin katıldığı ayrıca Arguvan ve mahallelerinden yoğun bir katılımcının salonu doldurmasıyla başlayan etkinlik Radyo Malatya’da Hocanın Saati Programının sunucusu Murat Üstün’ün sunumuyla  başladı.

Ali Abbas Ekici’nin kardeşi Abdullah Ekici ağabeyini anlattı. Birlikte yaşadıkları acı- tatlı günleri ve ağabeyinin Almanya’da yaşadığı zorluklardan bahsetti. Böyle bir programı düzenleyen Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş’a ve Ankara Arguvanlılar Derneği Başkanı Asım Aydoğdu’ya teşekkür etti.

Kızı Cihan Ekici Kılıçdoğan ise babası Ali Abbas Ekici’ye ait şiir’i seslendirdi. Etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Programın sunuculuğunu yapan Murat Üstün okuduğu şiirler ile programa katılanları mest ederken programın akşına devam ederek daha sonra sahneye Ankara Arguvanlılar Derneği Başkanı Asım Aydoğdu’yu davet etti. Aydoğdu yaptığı konuşmada “Ankara’da sekiz ozanları anma etkinliğini kutladıktan sonra Belediye Başkanımızla ile görüştükten sonra Ali Abbas Ekici’yi anma etkinliğinde burada kutlamak istedik. Arguvan için önemli bir halk ozanı olan Ali Abbas Ekici’yi anma etkinliğine katılan ve bu programda emeği geçenlere teşekkür ederim” diye konuştu.

Arguvan Vakfı Başkanı Hasan Aydın ise “Kadınları görüyorum burada yine salona renk katıyorlar. Ne iyi ettiniz buraya geldiniz. Sizlerin varlığı bizleri mutlu ediyor. Işık saçıyorsunuz yine Arguvan’dan.” diyerek Anneler Gününü kutlayan Hasan Aydın “Bu ve benzeri programlara önem veren değer katan Arguvan Belediye Başkanımız Mehmet Kızıldaş’a teşekkür ediyorum” dedi.

Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş ise kürsüye alkışlar eşliğinde çıktı.

Önce protokolü selamlayan Başkan Kızıldaş “Arguvan’da kültürel faaliyet çalışmaları yürüteceğimizi, Arguvan’ın bulunduğu durumu hak etmediğini hep ifade etmiştik. Arguvan Kültürünü ve Türkülerini dünya markası yapma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Arguvan’da olmazsa olmazımız Arguvan Türkü Müzesini yapacağımızı söylediğimiz zaman çok uzak bir zaman değildi şu anda ise çalışmalar sona doğru yaklaşmış durumda. Arguvan’da Ali Abbas Ekici’yi anıyor olmak bizim için önemlidir. Ben buradan ailesini selamlıyorum. Genel anlamda çalışmalarımıza hız vermiş durumdayız. Şuanda Arguvan’ın altyapısı değişiyor. Arguvan’da konut projelerimiz ihale aşamasında. Programı izlemek için buraya gelen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş’ın konuşmasının ardından Ali Abbas Ekici’yi hayatını anlatmak için hazırlanan kısa bir film yayınladı. Film bittiğinde ışıklar yandığında ise gözyaşları adete sel olmuştu.

Sunucu Murat Üstün’ün Ali Abbas Ekici’nin ilk göz ağrısı diye anons ettiği Canan Ekici Babacan ise babasına ait türküler seslendirdi.

Daha sonra Antropolog Hüseyin Şahin Gurbetteki Gönül Pınarı Ali Abbas Ekici adlı bilimsel bir sunun gerçekletirdi.

Sahne sırası katılan herkesin merakla beklediği Dr. Gani Pekşen’de idi. Mızrap tele değmeden önce mikrofona iki kelam eden Pekşen, özümüzü taşımamız gerekmekte benim için Arguvan çok başka bir anlam ifade ediyor dedi ve türkülerini ve deyişlerini seslendirdi. Sahne performansının sonunda Dr. Gani Pekşen’e  günün anlam ve önemini ifade eden çiçeği Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Enver Kiraz verdi.

Sahne’ye Arguvanlıların yoğun alkışları arasında çıkan Erhan Yılmaz ise türkü severlerle beraber hep bir ağızdan birbirinden güzel Arguvan türkülerini seslendirdiler. Erhan Yılmaz’ın günün anlam ve önemini ifade eden çiçeğini ise Hekimhan Belediye Başkanı Ali Seydi Millioğulları takdim etti.

Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş ise sahneye çıkarak günün anısına Ali Abbas Ekici’yi temsilen Canan Ekici’ye çiçek verdi. Başkan Kızıldaş sahneden Arguvan Vakfı Başkanı Hasan Aydın ve Ankara Arguvanlılar Derneği Başkanı Asım Aydoğdu’yu da davet etti. Programın sonunda günün hatıra fotoğrafını çektirdiler.

Programa; Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Enver Kiraz, Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş, Hekimhan Belediye Başkanı Ali Seydi Millioğulları, Arguvan Vakfı Başkanı Hasan Aydın ve yönetim kurulu , Ankara Arguvanlılar Derneği Başkanı Asım Aydoğdu ve yönetim kurulu, CHP Arguvan İlçe Başkanı Ulaş Çopur, CHP Arapgir İlçe Başkanı Hüseyin Akşahin, CHP Kadın Kolları Malatya İl Başkanı Güllü Tuncer,  Arguvan Belediye Başkan Yardımcısı Kanber Yıldırım, Hekimhan Belediye Başkan Yardımcısı Metin Şahin ve Hekimhan Belediye Meclis Üyesi Emin Kılıçaslan, Ali Abbas Ekici’nin ailesi, dernek temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

 

Haber : Arguvan Belediyesi

Genel