17. Geleneksel Arguvan Türküleri Ses Yarışması haberimiz BirGün Gazetesinde yayınlandı.

http://www.birgun.net/haber-detay/arguvan-kulturu-hosgoru-ve-tevazu-kulturudur-158132.html

Arguvan kültürü hoşgörü ve tevazu kültürüdür

Arguvan Vakfı tarafından düzenlenen Geleneksel Arguvan Türküleri Ses Yarışması’nın 17.si gerçekleştirildi. Arguvan Türküleri Ses Yarışması’nın 1′incilik ödülünün sahibi bu sene Aysu Altunbaş oldu.

Arguvan ve Köyleri Eğitim Kültür Vakfı tarafından düzenlenen Geleneksel Arguvan Türküleri Ses Yarışması’nın 17′ncisi gerçekleştirildi. İstanbul’da Yeditepe Üniversitesi İnan Kıraç Konferans Salonu’nda düzenlenen yarışmanın açılış konuşmasını yapan Arguvan Vakfı Başkanı Hasan Aydın, katılımcılara teşekkür etti.

Hasan Aydın “Bu türkü yarışmasının amacı türkülerimizi yeni türkülerle, yeni sanatçıları sizlerle buluşturmaktır” dedi.

Daha sonra söz alan Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş “Arguvan kültürü hoşgörü ve mutevazılığın kültürü” olduğunu belirterek sözlerine başladı. “Arguvan’da Türk Halk Müziği değerini yitirmedi ve bu zamana kadar böyle uzun soluklu bir yarışma olmadı. Bu yarışmayı başarıyla gerçekleştiren Arguvan Vakfı çok önemli bir misyon edinmiş, başarılı işler yapmıştır” diyerek sözlerine devam eden Kızıldaş, “Heyelan raporu sonuçlanmasından sonra Arguvanınmızı daha yaşanılır hale getirmek için uğraşıyoruz. İlk adım olarak kültür merkezi yapımımız devam etmektedir” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Orkestra şefliğini Mehmet Sarıaltun’un yaptığı yarışma, yine kendisine ait Arguvan yöresinin potporisi ile devam etti. 17 kadın sponsorun Alevi inancının ünlü ozanlarının resimleriyle sahneye çıkmasının ardından yarışmaya geçildi.

Birbirinden değerli seslerin yer aldığı yarışmada, Arguvan uzun havaları ve kırık havaları seslendirildi. Arguvan Türküleri Ses Yarışması’nın 1′incilik ödülünün sahibi bu sene Aysu Altunbaş oldu.

 

Haber Ali Erbaş

Fotograf Deniz Çetintaş

Genel